Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

ANTALYA’DA CENNETİN ADI: THEİMİUSSA

Cennetten bir köşe olan Kaş Üçağız halbuki çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Zaten bu nedenle de Theimiussa Antik Kenti’nde bu nedenle Üçağız’da.  Üçağız’ın binlerce yıldır köy olduğunu biliyor muydunuz ?

Cennetten bir köşe olan

Kaş tüm Türkiye’nin tanıdığı önemli turizm bölgelerinin başında geliyor. Üçağız ise yine Kaş’ın en tanınan bilinen yerlerinden birisi. Tertemiz denizi, bakir haliyle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor Üçağız.

Aslında Üçağız’ın pek de bilinmeyen bir tarihe sahip. Şimdilerde Üçağız Köyü olarak bilenen Üçağız aslında binlerce yıl öncede köymüş. Adı ise  Theimiussa.

kas haber Small ANTALYA’DA CENNETİN ADI: THEİMİUSSA
ANTALYA’DA CENNETİN ADI: THEİMİUSSA 1

Theimiussa Antik Kenti Üçağız Köyü olarak bilinen yerdedir. Tarihi kentin yıllara meydan okuyan kalıntıları köyün doğu tarafında. Bu bölgedeki yazıtlardan Theimiussa tarihler boyunca köy olduğu anlaşılıyor.

Buradaki yazıtlardan daha önce burada deniz birimi olduğu da anlaşılıyor. Çünkü mezar yazıtlarında şiddet suçu cezalarının Myra ya da Kyaneai’ya yatırılması yazıyor.

İlk kalıntı kıyıda minyatür bir kale. Bu kale muhtemelen çok eski. Surları ise Bizans Çağı’nda genişletilerek kenti çevreleyen bir şekle getirilmiş.

Theimiussa Small 1 ANTALYA’DA CENNETİN ADI: THEİMİUSSA
ANTALYA’DA CENNETİN ADI: THEİMİUSSA 2

Kentin Tybersissos ile sınır oluşturduğu yerde bir akropol, son savunulacak yer olarak Tybersissos ile birlikte düşünülmüş.

İskeleden ilerlendiğinde sahilden biraz içeride ev tipinde, giriş kapısı tahrip olmuş bir çift kaya mezarı var. Mezarın sağ yanında ayakta duran genç bir erkek veya çocuk figürü var. Kapının üst kısmında da mezar sahibinin isminin yazılı olduğu ve isminin de Kluwananimi olduğunu belirten bir yazıt bulunuyor.

Şimdiye kadar hiç Üçağız’a gitmediyseniz mutlaka gidin. Ama buraya giderseniz Theimiussa Antik Kenti’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. BADE ÖNDER antalyaningundemi.com