ANTALYA’DA KORKUTAN YÜKSELİŞ

ANTALYA’DA KORKUTAN YÜKSELİŞ
14.04.2021
359
A+
A-

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ‘kırmızı’ renkli çok yüksek riskli iller kategorisindeki Antalya’da, bir önceki hafta 190 olan 100 bin kişideki koronavirüs vaka sayısı, 3-9 Nisan arasında 270.96’ya yükseldi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’deki çok yüksek riskli iller kategorisinde, Batı Akdeniz illeri de yer alıyor. Hem Türkiye hem de bölgede koronavirüs vaka sayılarının hızla arttığı görüldü. 3-9 Nisan arası son verilere göre 100 bin kişide görülen vaka sayısı Antalya’da 270.96, Isparta’da 317.05, Burdur’da 150.14 oldu. Afyonkarahisar’da ise 248,20 olarak açıklandı.  Vaka sayılarındaki korkutan artışlarla birlikte İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında Antalya İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu’nca önümüzdeki iki haftalık süreçte kısmi kapanma ve Ramazan ayı boyunca uygulanacak yeni kararlar alındı. Kurul kararında, mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, Türkiye’de de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında hızlı artış yaşandığı ifade edildi.

HAFTA İÇİ 19.00’A ÇEKİLDİ

14 Nisan Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren uygulamaya geçirilen yeni kararlara göre, sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi 19.00-05.00 arası, hafta sonları cuma günleri 19.00’da başlayıp, pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla ilgili işyerleri ve çalışanları muaf tutulacak. Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamayacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar, sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak. Hafta içi 65 yaş üzeri vatandaşlar 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklar ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak. Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş üzeri ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak.

ŞEHİRLERARASI SEYAHATE KISITLAMA

Herhangi bir zorunluluk hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları uçak, otobüs, tren, gemi vb kullanılmak suretiyle mümkün olacak. Hastaneden taburcu, doktor randevusu, cenazesi, bulunduğu şehre son 5 günde gelip kalacak yeri olmayan, ÖSYM sınavlarına katılacaklar, askerliği biten, cezaevinden salıverilenler, özel veya kamudan günlü sözleşmeyle davet yazısı olanlar zorunlu haller kapsamına alındı. E-Başvuru veya Alo 199 üzerinden izin almaları gerekiyor. Tüm giriş ve çıkış kontrol noktalarında, özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları kontrol edilecek. Geçerli bir mazereti veya muafiyeti bulunmayanlara izin verilmeyecek. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek. Raylı sistem araçları ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak. Daha önce illere gönderilen genelge ile tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan 15 Nisan 2021 tarihine kadar ülkemize giriş yapmak isteyen kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibrazı zorunluluğu 31 Mayıs 2021 tarihine kadar devam ettirilecek. Negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibraz edemeyen kişilere uygulanacak karantina koşullarına ilişkin iş ve işlemler daha önceden yayımlanmış olan genelgelere göre yerine getirilecek. Mehmet ÇINAR/ (DHA)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.