Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ

Antalya’nın Aksu ilçesinde Perge Antik Kenti’nde getirilen taşlarla 1800’lü yıllarda inşa edilen Ağalar Camisi restorasyona giriyor.

ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ

Aksu ilçesindeki Ağalar Camisi, farklı mimarisi ve minaresinin olmamasıyla dikkati çekiyor. Caminin minaresinin inşa edileceği yerde servi ağacının yükselmesiyle minare yapılmayıp servi ağacı minare olarak kullanılmaya başlanmış. Caminin silüetinde ağaç ve caminin kubbesi bir bütün olurken, antik döneme ait kabartmalar ve yazıların olduğu taşlar cami duvarında kullanıldı. Mihrabı için yine Perge Antik Kenti’nden getirilen taşlar, Osmanlı dönemindeki taş ustaları tarafından işlenerek mihraba yerleştirildi.

CAMİ BAHÇESİNDE OSMANLI MEZARLARI VAR

Caminin bahçesinde Osmanlı dönemine ait çok sayıda mezar da bulunuyor. Antalya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın restorasyon planına aldığı cami için ilk olarak çevre düzenlemesi planlanıyor. Caminin kendisiyle yaşıt ve su akmayan çeşmesine kaynak suyu bağlanıp, bahçesindeki mezarlar da incelenip bakımları yapılacak. Ayrıca caminin silüetini bozan beton elektrik direkleri de kaldırılacak ve enerji hatları yer altına alınacak.

ANTIK KENT TASLARIYLA INSA EDILEN CAMI 3 Medium ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ
ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ 1

CAMİ MİNARESİ AĞAÇ SEBEBİYLE OLMAYACAK

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram, caminin bölgede ‘Servi Minareli Cami’ olarak anıldığını söyledi. Yapılacak çalışma hakkında bilgi veren Karabayram, “2016 yılında bir restorasyon çalışması yapıldı. Yok olan kubbesi aslına uygun çok güzel restore edildi. Caminin olmayan minaresini bir servi ağacı oluşturdu. Antalya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında ikinci etap çalışmaları da başlayacak. Vali Şahin’in talimatıyla ağaç da korunacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü bu türden projelerde ciddi çalışmalar yapıyor” diye konuştu. Caminin Perge Antik Kenti ve bölgedeki taşlardan devşirme mimariyle inşa edildiğini de kaydeden Karabayram, bütün yapının orijinal olduğunu belirterek, “Akmayan çeşmesi akacak, kabristan kısmı da düzenlenecek. Caminin minaresi olmayacak. Servi ağacı minarenin yapılacağı alanda büyümüş. O ağaç nasıl kesilir? Mümkün değil. Ağaç ve cami korunacak. Elektrik direkleri de kaldırılacak. Enerji hatları yer altına alınacak” dedi. Caminin ikinci etap restorasyon çalışmalarının ileriki günlerde başlayıp 2024’te tamamlanması bekleniyor. Alparslan ÇINAR/ DHA

ANTIK KENT TASLARIYLA INSA EDILEN CAMI 2 Medium ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ
ANTİK KENT TAŞLARIYLA İNŞA EDİLEN CAMİ 2

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT