Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

BAL ÜRETİCİLERİ İSYAN EDİYOR

Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimde yaşayan bal üreticilerine arıcılık destek vermek amacıyla arı kovanı hibe etti. Arıcıya ise bu yeterli gelmedi. Yetiştiriciler ekonomik koşullar nedeniyle duruma tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir

Tarım ve Orman Bakanlığından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, bakanlık tarımsal üretimde Türkiye’nin yüz akı sektörlerden biri olan arıcılığın geliştirilmesi, bal üretiminin artırılması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Antalya’nın arıcılık konusunda ise namı biliniyor. Yetiştiriciler sezondan memnun olmadıklarını dile getiriyor.

DESTEK ALAMIYORUZ

Konuyla ilişkin değerlendirmelerde bulunan Antalya Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  Faiz Çetin, “Devletten alınan destek belli. Başka bir destek alamıyoruz maalesef. Devlet bize mazot desteği de sağlamış olsa çok mutlu olacağız. Antalya arıcılık faaliyetleri açısından her ne kadar uygun olsa da yetiştiriciler şu an çok zorlanıyor. Yerli arıcıların da belirli çeşitlerde bal alması gerekiyor. Doğudan yetiştiriciler gelip yerlilerin de ballarını alıyor. Bizim Antalya alıcısı bu konuda sıkıntı yaşıyor. Kimseye gelme de diyemiyoruz hepsi bizim arıcımız” ifadelerine yer verdi.

aricilik resim Small BAL ÜRETİCİLERİ İSYAN EDİYOR
BAL ÜRETİCİLERİ İSYAN EDİYOR 1

FİYAT UCUZ ALAN YOK

Faiz Çetin, “Perakende bal fiyatları şu anda üç yüz elli TL olarak satışa sunuluyor. Biz bu fiyatları söylüyoruz fakat alan yok. Adı var sadece. Toptancılar ise 80 ile 100 TL arasında bir fiyattan alıyor bizden. Bu açıdan bakıldığında yalnızca toptancılar kazanıyor. Ekonomik olarak zorlanıyoruz arı yetiştiricileri olarak. Bizi zorlayan en çok nakliye ve arının en temel gıda gereksinimi olan besleme şekeri oluyor. Devlet çıkardı, düşürdü bu fiyatları. Ne olacağı belli değil. Elimizde kalmasa dahi ürettiğimiz ballar çok ucuza gidiyor. Halk bunu toptan alırsa uyguna gitmiş oluyor teker teker aldığında değil” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.  AYŞEGÜL ŞAHİN /antalyanıngundemi.com/ ÖZEL HABER