Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

BALON PATLADI KONUTLAR ELDE KALDI

TÜİK yayınladığı 2023 yılı ekim ayı verilerinde konut satışları Türkiye genelinde yüzde 8,7 oranında azalma yaşandı. Raporda yer alan bilgilere göre, konut satışları 93 bin 761 olarak belirlendi. TÜİK’in verilerine göre ne Türkler ne de yabancılar alamaz hale geldi.

TÜİK yayınladığı 2023 yılı

Ukrayna- Rusya savaşından sonra Türkiye’ye yapılan yoğun göç konut fiyatlarını fahiş şekilde artmasına neden olmuştu. Yaşanan bu durum karşısında artan kiralar Türk vatandaşlarını zor durumda bıraktı. Artan fahiş kiraların ve konut satışların karşısın da mağdur olan Türk vatandaşları seslerini duyurmak adına birçok eylem yapmış ve Ankara’ya yürüdüler. TÜİK’in yayınladığı veriler, bu fahiş fiyat balonun söndüğünü gözler önüne serdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 ekim ayında Türkiye genelinde konut satışlarında bir önceki yılın oranlarına göre yüzde 8,7 azaldığını açıkladı.

İPOTEK KONTLAR DA SATILAMIYOR

Yayınlan raporda sadece ocak, ekim döneminde konut satış oranları yüzde 14,3 azalarak bir önceki yıla göre konut satışlarında ciddi bir düşüş yandığı görüldü. Raporda, Türkiye’deki satışa çıkan konutlara göre nispeten daha uygun fiyatlı olan icra ve ipotek yoluyla satılan konutlarda düşüş yaşanıyor Aynı zamanda ipotekli konut satışları, yüzde 58,0 oranında azalırken ipotekli konut satışları da 5 bin 577 olarak belirlendi.

İKİNCİ EL KRİZİ

Ekim 2023 yılında ilk el konut satışlar da bir önceki yılın verilerine nispeten azalma yaşandığı aktarıldı. Yayınlan verilerde ekim ayı ilk elden konut satışları yüzde 10,6 azalarak 29 bin 230 konut olarak tespit edildi. Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ikinci el konut atışlarını da etkisi altına almaya devam ediyor. Raporda ekim döneminde bir önceki yıla göre yüzde 7,8 oranında ikinci el konutlarında düşüş yaşandı. Bir önceki yıla göre 64 bin 531 konut olarak belirlendi.

yabancilarda turklerde alamiyor resim BALON PATLADI KONUTLAR ELDE KALDI
BALON PATLADI KONUTLAR ELDE KALDI 1

YABANCILARDA ALAMIYOR

TÜİK yayınladığı Ekim 2023 raporunda sadece yabancılar satılan konutların oranında düşüş yaşandığını aktardı. Ekim ayında sadece yabancılara satılan konut satış oranları bir önceki yılın ayına göre yüzde 52,9 oranında bir azalış olduğu görülüyor. Yabancılara sadece ekim ayında 2 bin 535 ev satıldığı görülüyor. STAJYER MUHABİR ABDULREZZAK Kılıç / antalyanıngundemi.com/ ÖZEL HABER