Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

BU BELİRTİLERE DİKKAT, PREDİYABET OLABİLİRSİNİZ!

Farkında olmasanız da prediyabet hastası olabilirsiniz. Halk arasında sıklıkla rastlanılan gizli şeker olarak da bilinen prediyabet, klasik diyabetten farklı belirtiler gösteriyor. Nadir belirtiler gösteren prediyabetin teşhisinde de güçlük çekiliyor.

Farkında olmasanız da prediyabet

Dünyada diyabet hastalığının sayısında artış yaşanmaya başladı. Yaş aralığı da düşen diyabet hastalığı tehlikesine bir de prediyabet tehlikesi eklendi. Halk arasında gizli şeker olarak da bilinen prediyabet, kişide sinsi şekilde ilerleyebiliyor. Uzmanlar diyabet ile prediyabet arasındaki farkı anlatırken, prediyabet belirtileri hakkında da bilgi verdi. İşte pek bilinmeyen prediyabetin belirtileri.

BU BELIRTILERE DIKKAT PREDIYABET OLABILIRSINIZ 3 BU BELİRTİLERE DİKKAT, PREDİYABET OLABİLİRSİNİZ!
BU BELİRTİLERE DİKKAT, PREDİYABET OLABİLİRSİNİZ! 1

Yetişkin ve gençlerde sıklıkla görülen diyabet hastalığında erken tanı ve tedavi büyük önem arz ediyor. Sık idrara çıkma, çok su tüketme ve aşırı yemek yeme gibi belirtileri olan diyabet hastalığında tanı konulması daha kolayken, prediyabet hastalığında daha zor tanı konuluyor. Belirgin belirtiler göstermeyen prediyabet hastalığı ilerlemesi durumunda diyabete neden olurken, uzmanlar erken teşhis ile hastalığın ilerlemeden önlemenin mümkün olduğunu söylüyor.

BU BELİRTİLER HASTALIĞIN HABERCİSİ

Uzmanlar klasik diyabet hastalığında görülen belirtileri sık idrara çıkma, çok su tüketme, aşırı yemek yeme veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, ağız kuruluğu, gece idrara çıkma olarak sıralarken daha az görülen diyabet belirtilerinin ise; bulanık görme, nedeni belli olmayan kilo kaybı, inatçı enfeksiyonlar, tekrarlayan mantar enfeksiyonları olarak sıraladı. Prediyabette ise gözle görülür fazla belirtisi olmadığının altını çizen uzmanlar, plazma glukoz düzeyleri normalden yüksek olan fakat diyabet tanı kriterlerini karşılamayan hastalarda gözlemlendiğini ifade etti.

BU BELIRTILERE DIKKAT PREDIYABET OLABILIRSINIZ 2 BU BELİRTİLERE DİKKAT, PREDİYABET OLABİLİRSİNİZ!
BU BELİRTİLERE DİKKAT, PREDİYABET OLABİLİRSİNİZ! 2

Uzmanlar erken tanı konulması ile tedavisinin  mümkün olduğunu söyleyerek prediyabet hastalığında tanı konulmasında gecikme yaşandığı takdirde ise diyabet hastalığının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

 Ülkemizde yapılan TURDEP-II Çalışması verilerine göre, ülkemizdeki erişkin nüfusun %42’si diyabetik ya da prediyabetik hastası. Araştırmalar diyabet ve prediyabetik hastaların yarıya yakının henüz tanı konulmayan hastalar olduğunu gözler önüne seriyor. Uzmanlar bu durumun risk teşkil ettiğini vurgulayarak mutlaka uzman bir hekime gidilmesi gerektiğini ifade etti. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER