Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

BU CENNET KÖŞESİ KLEOPATRA’YA HEDİYE EDİLMİŞ…

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde bulunan ve eşsiz manzarası ile cenneti andıran Hamaxia Antik Kenti tarihte Antonius tarafından güzeller güzeli Kleopatra’ya hediye edilmiş.

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde bulunan

Çok önemli tarihi kentleri bünyesinde barındıran Antalya’da bir antik kent var ki, güzelliği ile dünyaya nam salmış Klopatra’ya hediye edilmiş. Alanya’ya 12 kilometre uzaklıktaki Elikesik Köyü’nde bulunan Hamaxia Antik Kenti  halk arasında Sinekkalesi olarak biliniyor. Sedir ağaçlarının bol olduğu bu gölgede Antik Çağ coğrafyacısı Strabon, gemi yapımında kullanılan kerestenin kentten elde edildiğini yazıyor.

alanya Small BU CENNET KÖŞESİ KLEOPATRA'YA HEDİYE EDİLMİŞ…
BU CENNET KÖŞESİ KLEOPATRA'YA HEDİYE EDİLMİŞ… 1

Yazıtlara göre Hermes ve Serapis Kült alanı, Helenistlik olduğu düşünülen kule ve bunun batısında iki yarım daire şeklinde düzenlenmiş yapı hamam, nekropol alanındaki irili ufaklı mezar yapıları ve sur duvarları günümüze ulaşan kalıntılar. Yine Strabon’un yazıtlarından Antonius’un bu bölgeyi Kleopatra’ya hediye ettiği anlaşılıyor.

ham Small BU CENNET KÖŞESİ KLEOPATRA'YA HEDİYE EDİLMİŞ…
BU CENNET KÖŞESİ KLEOPATRA'YA HEDİYE EDİLMİŞ… 2

Yazıtlar daha çok Hamaxia’da yaşamış belli başlı ailelerin isimlerini taşıyan onur yazıtları. Tarihi kentin sur duvarları özellikle kuzey ve batı yönde korunmuş. Sur duvarı dışındaki batı ve kuzey yönlerde yer alan nekropol alanında küçüklü büyüklü mezar yapılarının yanı sıra araziye yayılmış durumda. Alanya’ya giderseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. Antik kentin bazı parçalarını ise Alanya Müzesi’nde görebilirsiniz.

BADE ÖNDER antalyaningundemi.com