Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI KİM?

CHP’de Genel Başkanlığa Özgür Özel’in gelmesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında hesaplar karıştı. Daha önce Böcek’in Kemal Kılıçdaroğlu tarafından aday yapılmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Özel ile beraber durum ne olacak?

CHP’de Genel Başkanlığa Özgür

Türkiye’deki CHP’nin ağırlıkta olduğu en karışık illerinin başında Antalya geliyor. Bunda da en büyük etken Antalya merkezde görev yapan belediye başkanlarının birbirleri arasındaki kopuklukları ve bu  herkesçe de biliniyor. Buradaki en büyük ayrışma geçtiğimiz dönem Ümit Uysal’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olması ile başladı. Gerek bir dönem Muratpaşa Belediye Başkanlığını yürüten Ümit Uysal, gerekse 4 dönem Konyaaltı Belediye Başkanlığı yapan Muhittin Böcek bu göreve talip oldular. Aday adaylığı sürecinde ikilinin arası açıldı. Adaylık genel merkez tarafından Muhittin Böcek’e verildi ve Böcek’de seçimleri kazanarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Böcek’in Uysal ile arası açılırken, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ile de arası zaten açıktı. Esen’in aday yapılmasını istemeyen Böcek adeta genel merkez ile birbirine girdi. Bir ara adaylıktan bile çekilmeye kalkışan Böcek zor ikna edildi. Ancak yine de aday tanıtımında Böcek’in Esen’in elini sıkmamak için kollarını arkaya doğru bağlaması hafızalara kazındı. Bu arada bir ara Büyükşehir’e talip olan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ortalığı çok da germeden yoluna devam etti.

Uysal ile Böcek arasındaki gerginlik Başkan Muhittin Böcek’in hastanede yattığı dönemde zirve yaptı. Bir ara Böcek ile ilgili umutlar iyice azalınca arka planda yeni belediye başkanının kim olacağı tartışmaları başlamıştı. Böcek bir mucizeyi gerçekleştirip hastaneden çıktığında o dönem meclis üyeleri ile toplantı yaptığı ileri sürülen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal artık Böcek’in aleni hedefiydi. Ancak Böcek’in tek hedefi Uysal değildi. Başkan vekili olarak bıraktığı Mehmet Hacıarifoğlu’da hastane sürecinde yaşanan olaylar nedeniyle hedef haline gelmişti. Hacıarifoğlu’nun başkan vekilliği de Böcek’in dönüşü ile sona ermiş, Böcek bu ismi bir daha da vekil yapmamıştı.

Bu olayların ardından her ne kadar dışarıda kavgalar yaşanmasa da işler arka planda böyle işlemedi. Özellikle ilçe başkanlığı seçimlerinde adeta belediye başkanları gizli bir savaşın içerisine girdiler. Hatta bir araya gelmez denen belediye başkanları bile ilçe seçimlerinde hakimiyet kurma adına aynı aday üzerinde uzlaştılar. Döşemealtı Belediye Başkanı genellikle bu olayların dışında kalırken, Semih Esen’in her ikisi ile de zaman zaman arası iyi olurken, genellikle gerginlikleri sürdü. Böcek ile Uysal’ın arası ise hep açık kaldı. Tabi bu olaylara Fettah Tamince’nin Lara’daki inşaatı da eklenebilir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay öncesi aynı büyükşehir belediye başkanları ile devam edeceği yönündeki açıklamalar aslında ortalığı yatıştırmıştı. Bu durumda Böcek yeniden aday olacak  muhtemelen Uysal ve Esen’de yerlerini koruyacaklardı. Genç’in de yeri garantiydi. Yani başka bir ifadeyle Antalya aynı hamam aynı tas düzeni ile devam edecekti.

Ancak Özgür Özel’in beklenmedik bir şekilde seçimleri kazanması değim yerindeyse deprem etkisi yarattı. Bir anda bütün taşlar yerinden oynadı. Özel’in İstanbul, Ankara, Aydın tamam ama diğerlerine bakacağız tarzı konuşması ortalığı karıştırdı.

Kaderin cilvesi olsa gerek ki, büyükşehir adaylığı konusunda şu anda hastalığı döneminde en çok konuşulan isimler arasında yer alan Böcek, Uysal ve Hacıarifoğlu’nun yolları bir kez daha kesişti. Şu anda bu üçlü ciddi aday adayları.

Bunlardan ilki doğal olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek. Başkan Böcek’in dışarıda konuşulan en büyük sıkıntıları trafik, toplu taşıma. Ayrıca Böcek’ten bir türlü randevu alamayanlarda bir başka handikapı. Son zamanlarda Ankara Kuşu isimli sosyal medya hesabından yayınlanan imalı yazılarda işin cabası.

İkinci aday Ümit Uysal. Aslında bana göre Kılıçdaroğlu’nun genel başkan kalması halinde Büyükşehir için çok da şans tanımadığım Ümit Uysal’ın yeni yönetimle birlikte güçlendiği ortada. Ancak orada da bir sıkıntı var. İddiaya göre Muratpaşa’ya AKP çok güçlü bir adayı koyacak. Aslında plan büyükşehir almak için yapılacak. Ancak CHP bu güçlü aday karşısına yeni bir aday ile çıkmaya cesaret eder mi bilinmez. Eğer Muratpaşa domine edilirse Uysal’ın adaylık şansı bana göre Böcek’ten daha az değil.

Mehmet Hacıarifoğlu’da ilginç bir isim. Onun da en büyük silahı merkez sağ seçmeni. DYP kökenli olan Hacıarifoğlu merkez sağda güçlü bir isim.

Tabi genel merkezin burada anket yaptıktan sonra karar vereceği ileri sürülüyor. Tanınırlıkta Hacıarifoğlu’nun Böcek ve Uysal’ı geride bırakması mümkün değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın arasındaki anket sonuçlarını ise doğrusu bende merak ediyorum. Geçtiğimiz dönem elime çok sayıda anket sonucu geçmişti. Ama tamamı taraflı olduğu için yorum yapamıyorum.

Burada AKP’nin koyacağı aday, İYİ Parti’nin göstereceği aday, ya da Meral hanımım şu aday olursa bizde aday göstermeyiz tarzı sözleri, Yeşil solun aday gösterip göstermeyeceği gibi bir çok değişken de var.

Ancak bildiğim bir şeyh var ki Hasan Subaşı sağdan belediye başkanıydı sonrasında CHP’den Bekir Kumbul, sağdan Menderes Türel soldan Mustafa Akaydın, sağdan yine Türel CHP’den Muhittin Böcek. Sevgili CHP yöneticileri sıra sağda ona göre dikkat!

Esen kalın… CEM ÇON https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER