Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

ÇOCUKLAR, HAYVANLARA İLK YARDIMI ÖĞRENİYOR

Antalya’da, kuş gözlemcisi ve veteriner hekim Gökçe Coşkun, çocuklar için ‘Hayvan Dostlarımız İçin İlkyardım Rehberi’ adlı kitap yazdı. Coşkun kitabında hayvanların yaralı veya yardıma muhtaç halinde olması durumunda yapılacakları anlattı.

Antalya'da, kuş gözlemcisi ve

Kuş gözlemcisi ve veteriner hekim Gökçe Coşkun, ‘Hayvan Dostlarımız İçin İlkyardım Rehberi’ isimli kitapta, çocukların yaralı hayvan gördüğünde nasıl ilk yardımda bulunabileceklerini anlattı.

Vakıfbank Kültür Yayınları Çocuk Kitaplığı ekibi ve ressam Büşra Çakmak ile kitabı hazırlayan Coşkun, kitapta, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların yanı sıra kirpi, kaplumbağa, kuşlar, deniz kaplumbağası, yunus ve Akdeniz foku gibi deniz canlılarına yönelik yardıma muhtaç veya yaralı halde bulunmaları durumunda yapılabilecek ilk yardım müdahaleleri anlattı.

KITAP Small ÇOCUKLAR, HAYVANLARA İLK YARDIMI ÖĞRENİYOR
ÇOCUKLAR, HAYVANLARA İLK YARDIMI ÖĞRENİYOR 1

Gökçe Coşkun, “Böylece çocuklar, hayvanların dünyasına bir adım atıyor ve yaşadıkları dünyayı onların penceresinden değerlendirme fırsatı buluyor. Amacımız, öncelikle çocukların güvenliğini sağlamak için doğru bilgiyi sunmak. Yardıma muhtaç hayvanlara nasıl doğru bir şekilde yaklaşacaklarını çocuklara resimler ve fotoğraflarla göstermek istedik. O yüzden kitabımız rengarenk” dedi.

DOĞRU BAKIM İPUÇLARI

Kitapta çocukların, evcil hayvanlarına nasıl doğru bakacaklarını öğreneceklerini söyleyen Coşkun, “Aynı zamanda, yaban hayvanlarına nasıl yardım edebileceklerini, tehlikeli durumlarda onları nasıl güvende tutacaklarını ve doğal yaşam alanlarının korunmasının ne kadar önemli olduğunu keşfedecekler. Hayvan dostlarımızı anlamak, sevmek ve onlara yardım etmek, çocukların hayatında önemli bir değer oluşturacak. İşte bu yüzden çocuklara bu kitabı sunuyoruz. Umarız ki onlara hayvanlarla ilgili birçok yeni şey öğretir ve hayvanlara yardım etme konusunda ilham verir” diye konuştu.

Coşkun sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Fark ettikten sonra ilk müdahaleyi nasıl yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Bazen küçük bir bilgi hayat kurtarabilir. Bir kuş cama çarpıp kanadını kırdığında, onun için ne yapabileceğini bilmek, yavru bir köpeği sokaktan alıp ona sıcak bir yuva sunmak herkes için büyük bir fark yaratabilir. Günümüzde hayvanların doğal yaşam alanlarının korunması konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü özellikle şehir hayatında onların yaşaması için temiz su, yeşil alanlar ve sağlıklı bir çevre sağlamak biz insanların sorumluluğunda.” Mehmet ÇINAR/DHA