Dolar 27,0192
Euro 28,8264
Altın 1.671,47
BİST 7.697,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 32°C
Açık
Antalya
32°C
Açık
Cum 35°C
Cts 33°C
Paz 31°C
Pts 31°C

Çocuklara hayvan sevgisi aşılayın

Çocuklara hayvan sevgisi aşılayın
06/07/2023 09:29
84
A+
A-

İnternetin artması ve çocukların sokaklarda rahat rahat oynayamamasından dolayı aileler alternatif yollara başvurmaya başladı. Uzmanlar, ailelere alternatif öneriler için tavsiyelerde bulundular. Uzmanlar, çocukların insanı gelişimi ve sosyal gelişimi için ailelere çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması gerektiğini söylediler

İnternetin artması ve çocukların sokaklarda rahat rahat oynayamamasından dolayı aileler alternatif yollara başvurmaya başladı. Uzmanlar, ailelere alternatif öneriler için tavsiyelerde bulundular. Uzmanlar, çocukların insanı gelişimi ve sosyal gelişimi için ailelere çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması gerektiğini söylediler. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamanın 5 yolu ve hayvan sevgisinin çocuğun kişisel gelişimine katkıları. Çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde önemli rol oynayan hayvan sevgisinin küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerekiyor. Çocuğun çıkar gözetmeden bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve sorumluluk alması onu hayata hazırlayarak anne babalara da önemli kolaylıklar sağlıyor.

SEVGİ NASIL KAZANDIRILIR?

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamanın 5 yolu:

Hayvanlardan siz korkuyorsanız, bunu çocuğunuza yansıtmayın. Olumsuz hisleriniz çocuğunuzu da etkileyecek. Çocuğunuzun bir hayvan tarafından tırmıklandığını varsayalım, böyle bir durumda aşırı bir tepki vermekten kaçının. Vereceğiniz aşırı bir tepki onlarda kalıcı korkular oluşmasına neden olacak. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvanları tanıtan türde kitaplar okuyun, gelişimlerine uygun belgeseller ve hayvanları anlatan çizgi filmler seyredin. Çocuklarınızı veterinerlere veya hayvan barınaklarına götürün. Hayvanlar hakkında bilgileri arttıkça, daha fazla ilgi duyacak ve merak edecekler. Çocuklar meraklı yapıya sahip oldukları için sokakta gördükleri hayvanları sevmek konusunda istek gösterirler. Çocukların hayvanları sevmelerine izin verin ve onlara nasıl sevmeleri gerektiğini öğretin. Kedi, kuş veya su kaplumbağası gibi bir evcil hayvanı sahiplenmeyi deneyin. Çocuğunuzla birlikte evcil bir hayvan ile ilgilenmek, onların hayvanlara olan sevgilerini artıracak. Diğer hayvanlara karşı daha olumlu bir bakış açısı geliştirmeleri daha kolay olacak.

GELİŞİME KATKILARI

Reklam

Yapılan araştırmalara göre hayvan sevgisi çocuğun kişisel gelişimine birçok katkı sağlıyor. Bilimsel çalışmalarda evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik durumlarının daha iyi olduğu, fiziksel olarak daha sağlıklı ve fit oldukları, olumsuz duygularla daha kolay baş ettikleri, disiplinli ve dışa dönük olup kendilerini daha az yalnız hissettikleri tespit edildi. Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine saygı gösterir. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlar.

KENDİ KARARLARINI VERİRLER

Evcil hayvanı olan çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde bir diğer önemli nokta, özerkliğin gelişimidir. Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerisini arttırır. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alması, onların özerklik kazanımını destekler.

OLUMLU GELİŞME GÖSTERİR

Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal becerilerinde de olumlu gelişme gösterir. Evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülür. Sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara girmesini kolaylaştırır, böylece sosyal desteğin daha fazla hissedilmesine olanak sağlayarak stres azaltıcı bir etki yapar. Dolayısıyla, ruhsal sağlığına olumlu bir katkısı bulunur.

EMPATİ KURMAYI SAĞLIYOR

Sosyal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir beceridir. Hayvanla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma yeteneğini de geliştirir. Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati yeteneği daha fazla gelişir ve bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla gösterir. Çocuklarda empati gelişimi ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre de değişebilir.

AİLE İLİŞKİLERİ DE GÜÇLENİYOR

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırmakta ve dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişiminin, aile birliğinin güçlenmesini sağlar. Hayvanlar, kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu yönde etkiler. Çocuklara ortak bir ilgi alanı oluşturur, işbirliği ve paylaşım davranışlarını sergilemesine zemin hazırlar. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, evcil hayvanın refahı ve bakımından ilk olarak kendilerinin sorumlu olduğunu unutmamak ve çocuklarına örnek bir rol model olarak hayvan sevgisini aşılamaya özen gösterir. AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER