Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

ÇÖPE ATILAN ŞIRDANA BÜYÜK İLGİ

Adana’da bir zamanlar çöpe atılan kuzu şırdan şimdilerde talep fazlalığı nedeniyle bulunmuyor. Kebabın başkenti olarak tanınan Adana’da şırdan dolmasının fiyatı 70-80 liraya ulaştı.

Adana’da bir zamanlar çöpe

Adana’da özellikle gece geç saatlerde aperatif bir yemek türü olarak yoğun ilgi gören şırdan yapımı için kuzu bulunamıyor. Esnaf ise çareyi bir zamanlar çöpe atılan dana şırdan da buluyor. Şırdancılar Hayvan kesimlerinin yetersiz olması nedeniyle şırdan bulamayınca çözümü dana da buldu. Adana’da şırdancılık yapan bazı esnaflar ise kuzu şırdanı yerine 3 katı büyük olan dana şırdanı satmaya başladı. Dana şırdan ise tanesi 120 lira arasında satılıyor.

COPE ATILAN SIRDANA BUYUK ILGI 2 Small ÇÖPE ATILAN ŞIRDANA BÜYÜK İLGİ
ÇÖPE ATILAN ŞIRDANA BÜYÜK İLGİ 1

“BU ÜRÜNÜ KAPTIRMAYACAĞIZ”

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, dana şırdana talebin her geçen gün arttığını belirterek, “Dana şırdanı hem büyük hem de 3 kişinin o şırdanla rahatlıkla doyması nedeniyle talep arttı. Kuzu şırdanı artık fazla bulunmuyor. Vatandaşlar geldiği zaman artık dana şırdanı istiyorlar. Bizler de diğer illerden toplama yapıp Adana’da vatandaşlara satıyoruz. Ben istiyorum ki artık şehir dışına şırdan gönderilmesin” dedi.

COPE ATILAN SIRDANA BUYUK ILGI 3 Small ÇÖPE ATILAN ŞIRDANA BÜYÜK İLGİ
ÇÖPE ATILAN ŞIRDANA BÜYÜK İLGİ 2

“DANA ŞIRDANA TALEP ARTTI”

Şırdancı Güngör Güler ise şırdanın eskiden çöpe atıldığını şuanda lüks hale geldiğini söyledi. Güler, “Kuzu şırdana talep artınca bulunmamaya başladı. Bizlerde dana şırdanı satmaya başladık. İnsanlar gelip 3-4 şırdan yiyeceğine gelip 1 dana şırdan yiyor. Eskiden koyun kesilince şırdanlar çöpe atılırdı şuanda çiğ şırdan 50 lira. Talep çok olduğu için fiyatlar daha da artacaktır. Bu nedenle şuanda 120 liradan satılan dana şırdana talep arttı” şeklinde konuştu. Umutcan İşledici – Elif Ayşenur İşledici/İHA