DÜNYA MS GÜNÜ KUTLANDI

DÜNYA MS GÜNÜ KUTLANDI
28.05.2018
302
A+
A-

Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü dolayısıyla Antalya Multipl Skleroz Derneği, Falez 2 Parkı’nda etkinlik düzenledi. Başkan Hakan Algan, “MS hastaları engelli statüsünde yer almalı. Çünkü MS hastaları işverenler tarafından tercih edilmeyen grupta yer alıyor” dedi
Bundan iki ay önce kurulan Antalya Multipl Skleroz Derneği, Falez 2 Parkı’nda etkinlik düzenledi. Sabah saatlerinde başlayan etkinlikte ASMEK kurslarında eğitim gören ve Antalya Multipl Skleroz Derneği’nin üyeleri kendi elleri ile yaptıklarını ürünleri sattılar. Etkinlik hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Hakan Algan, her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS günü olarak kutlandığını söyledi. MS hastalarının sorunlarından söz eden Başkan Algan, “Türkiye’de 40 bin, Antalya’da ise 2 bin 500 civarında MS hastası olduğunun tahmin ediyorum. MS hastaları engelli statüsünde yer almalı. Çünkü MS hastaları işverenler tarafından tercih edilmeyen grupta yer alıyor. Dolayısıyla da gelir düzeyi istenilen gibi olmuyor. Devletin vermiş olduğu bir takım olanaktan faydalanmak aslında MS hastalarının da hakkıdır. İşverenler tarafından tercih edilmediğimizden dolayı masraflarımız fazla. Devlet destek verirse, en azından masraflarımız da azalmış olur” diye konuştu.
“MS BULAŞICI DEĞİLDİR”
MS hastalarının sağlık durumlarının değişken olduğunu söyleyen Başkan Hakan Algan, “Sinir sistemindeki iletilerde sıkıntı olduğu için vücudun hasar gören kısmı neredeyse, orda sıkıntı yaşıyorsunuz. MS hastalarının günü gününe tutmuyor. MS hastalığı havadaki nem oranına, sinire, strese bağlı olarak her gün değişiklik gösterir. Dolayısıyla da işverenler bizi çok tercih etmiyor. Çalışanın yarın ne olacağı belli olmuyor. İşveren olsak, yani kendimizi onun yerine koysak belki MS hastalarını tercih etmezdik” ifadelerini kullandı.
“ÇÖZÜM İÇİN KURULDUK”
MS hastalarının sorunlarına çözüm bulmak için dernek kurduklarını belirten Antalya Multipl Skleroz Dernek Başkanı Hakan Algan, “Biz dernek olarak bunlara çözüm bulmak için çalışıyoruz. Derneğimizde istihdam sorumluluk birimi var. Bu birimimizde MS hastalarının özgeçmişini de alıyoruz ve onlara iş bulmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra hastalarımızın elleri ile yaptıkları ürünleri belediyelerin yaptığı kermeslere de satmak için belediyelerle anlaşmaya çalışacağız. Bu günde arkadaşlarımız da derneğimize destek için eşyalarını getirip satıyorlar. Biz satıştan çok eğlenceli bir ortam hazırlamaya çalıştık. Dernek olarak eğlenerek diğer insanlara MS hastalığını tanıtmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
MESAJIM VAR
Benim Türk toplumuna vermek istediğim bir mesaj var diyen Başkan Algan insanların önyargısını kırması gerektiğini ifade ederek, “İnsanlar kimseye ön yargılı davranmasın. Biz MS hastalarının denge bozukluğu var. Yürürken sarhoş sanılıyoruz. İnsanlar bizi sarhoş sanmışlar, sanmamışlar o kadar önemli değil. Ancak insanların birbirlerine ön yargı ile yaklaşmaları toplumsal bütün huzuru kaçırıyor. Bir çok arkadaşımız bundan dolayı çok şikayetçi” dedi. YAPRAK ÖZER- ANTALYA GÜNDEM HABER

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.