EĞİTİM ‘0’ LANDI

EĞİTİM ‘0’ LANDI
REKLAM ALANI
14.08.2020
1.014
A+
A-

MÜJGAN IŞIK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Pandeminin başlamasıyla uzaktan eğitime devam eden okullar için yeni dönemde uzaktan eğitim ile devam edecek. Geçtiğimiz dönem öğrencilerin yüzde 60’nın uzaktan eğitimden faydalanamadığını ve ÖSYM sınavında 30 bine yakın öğrencinin sıfırın altında kaldığını söyleyen EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Okullar açılmasın ancak uzaktan eğitim ile ilgili köklü bir değişiklik yapılmalı” dedi

Dünyayı saran korona virüs belki de en büyük zararı okullara verdi. Pandemi sürecinin başlamasıyla uzaktan eğitim alamaya başlayan öğrenciler, yeni dönemde de uzaktan eğitim almaya devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle başlayacağını söylemesi ile derin bir nefes alan aileleri ve öğrencileri uzaktan eğitimin yetersizliği tedirgin ediyor. Geçtiğimiz yıl öğrencilerin yüzde 60’nın uzaktan eğitimden yararlanamadığı söyleyen EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, uzaktan eğitimin toptan yenilenmesi gerektiğini belirtti. Başkan Fatin Iltar, “Ülkenin gerçekleri var. Korona döneminde okulların açılması mümkün değil. Hatta birinci dönem okullar açıklamayacak. Çünkü vaka sayıları malum. Okulları açtığımız zaman sadece öğrenciler için değil aileler içinde büyük bir sorun. Çocukların hepsi taşıyıcı olacak ve virüs hızla artacak. Dolaysıyla hastanelerde büyük izdihamlar yaşanacak. Okullar açıldığında tedbir alınabilirdi. Birçok ülke tedbir alarak bunu eğitime devam ediyor. Ancak bizim ülkemizde öyle bir şey mümkün değil. Çünkü bizim hükümetimiz bu olayı ciddiye almıyor ve günü kurtarmanın peşinde. İktidarın bir günü bir gününe uymuyor. Halkı kandıran ve doğru olamayan söylemleri var. Hastanenler dolmak üzere ancak hala televizyonlarda Sağlık Bakanı aynı sayıda ilerliyor. İnandırıcı değiller. Bunlardan dolayı okulların açılmaması gerek. Okullar açılmasın ancak uzaktan eğitim ile ilgili köklü bir değişiklik yapılmalı. Çünkü bu uzaktan eğitim sistemi ile başarı elde edilemez. Düzenleme yapılmalı” ifadelerine yer verdi.

“KALDIRIYORLAR”

Milli eğitim bakanı da insanları kandırıyor diyen Başkan Iltar, Türkiye’nin eğitimde sınıfta kaldığını söyledi. Başkan Iltar, “Bakan uzaktan eğitimde çok iyiyiz deyip, duruyor. Ancak iyi değiliz. Öğrencilerin yüzde 60’ı uzaktan eğitime ulaşamadı. Çünkü birçok evde internet, akıllı telefon yok. Biz sağlıkta olduğumuz gibi eğitimde de sınıfta kaldık. Eğitim sistemi bitmiş durumda. ÖSYM sonuçlarına baktığımızda 30 bine yakın öğrenci sıfırın altında puan almış. Liselerdeki başarıya baktığımızda git gide geriye düşüyorlar. Eğitimin bittiği açıkça ortada. Aileler bu dönemi ciddiye alsınlar. Bu sorun dünyanın sorunu tabi ki bu dönemi atlatacağız. Ancak dikkatli olmamız gerek. Çocukları toplu yerlerden uzak tutmalıyız” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.