Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

ENFEKSİYON RİSKİ BULUNUYOR… PREMATÜRE BEBEK BAKIMDA KRİTİK KURAL

37 haftadan önce doğan ve prematüre bebek olarak tanımlanan bebeklerde hayati tehlike bulunuyor. Her yıl 150 bini aşkın bebekte olan bu risk hakkında uzmanlar, uyarılarda bulunarak kritik kuralları aktardı.

37 haftadan önce doğan

Kronik hastalığı olan, sigara ve alkol kullanan birçok annede erken doğum riski bulunuyor. Prematüre doğan bebekler ise dünyaya gelir gelmez yaşam mücadelesi veriyor. Yenidoğan bebeklere göre prematüre bebeklerde ciddi risk faktörleri olduğunu söyleyen uzmanlar kritik kurallar hakkında bilgi verdi.

Hamilelik sürecinde gelişimini tamamlamadan doğan bebekler, hayata gözlerini açar açmaz yaşam mücadelesi veriyor. Erken doğan prematüre bebeklerde anne sütü de büyük önem taşıyor. Uzmanlar anne sütünün bebeklerde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı güçlü bir savaş unsuru olduğunun altını çizerek erken doğan bebeklerde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken unsurlardan söz etti.

ENFEKSIYON RISKI BULUNUYOR… PREMATURE BEBEK BAKIMDA KRITIK KURAL 1 ENFEKSİYON RİSKİ BULUNUYOR… PREMATÜRE BEBEK BAKIMDA KRİTİK KURAL
ENFEKSİYON RİSKİ BULUNUYOR… PREMATÜRE BEBEK BAKIMDA KRİTİK KURAL 1

BEBEK İÇİN ÖNCELİK ANNE

Bebek sağlığı için önce anne sağlığının önem arz ettiğini söyleyen uzmanlar, annenin beslenmesinden uykusuna kadar her aktivitesine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Anne sağlığının anne sütünü de büyük ölçüde etkilediğinin altını çizen uzmanlar, prematüre bebeklerin ihtiyacını karşılayacak unsurların annede bulunduğunun altını çizdi. 

HAVADAN GELEN SAĞLIK

Özellikle kış aylarında enfeksiyonlarda artış yaşanıyor. Enfeksiyonların prematüre bebeklerde ağır sonuçlar doğurabileceğini belirten uzmanlar, bulaşıcı hastalıklardan bebeği mümkün olduğunca korumak gerektiğini dile getirdi. Hasta kişilerle bebeğin temasından kaçınılması gerektiğini de dile getiren uzmanlar, temiz havanın önemine vurgu yaptı.

Prematüre bebekler akciğer gelişimini tamamlayamadan hayata gözlerini açıyor. Gelişimini tamamlamayan bebeklerin enfeksiyon riski taşıdığını ifade eden uzmanlar, bebeklerin sağlığı için odalarının mutlaka havalandırılmasını ifade etti.  Akciğerin yanı sıra bağışıklık sistemleri de güçlü olmayan bebeklerde hijyen faktörünün de önemli rol oynadığına dikkat çeken uzmanlar, bakterilerden korumak adına elerin yıkanması, el dezenfektanı kullanılmasının doğru olduğunu söyledi. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER