Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
DENİZ ZEYTUN

GÜLTEKİN ÇEKİ KİMDİR?

Sevgili okurlarım, bundan 7 sene önce ünlü besteci Gültekin Çeki aramızdan ayrıldı. 89 yıllık yaşamına sığdırdığı binlerce eseri halen daha aramızda. 1927 yılında Antalya’da dünyaya gelmiş olan Gütekin Çeki 4 Mayıs 2016 yılında yine Antalya’da yaşamını yitirmiştir.

Türk sanat müziği güfteci ve bestecisi. Bestekâr Gültekin Çeki, annesi Antalyalı, babası Kıbrıs kökenli bir ailenin çocuğu olarak, 1927 yılında Antalya’da doğmuş, daha ilkokula gitmeden mızıka ve kaval çalmayı öğrenmiş. 1949 yılında Ankara Gazi Eğitim Beden Eğitimi bölümünden mezun olmuştur.

1954 yılında ise mesleğinin öğretmenlik kısmını bırakıp, devletin değişik kademelerde görev yapmıştır. İlk olarak 1977 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdür Yardımcılığından kendi isteği ile emekli olmuş, emekli olduktan sonra bile yeniden göreve çağrılmış ve ikinci olarak 1984 yılında tamamen emekli olarak Antalya ya dönmüştür. Eyüp musiki Derneği’nin kuruculuğu ve ilk öğretmenliğini üstlendi. Aka Gündüz Kutbay gibi sanatçıların yetişmesinde etkili olmuştur.

Türk Sanat Müziğine birçok eser kazandıran sanatçının önemli eserleri arasında bulunan Efkarlanma Gül Gayrı, Karagözlüm ve Eski Dostlar kült olmuştur. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı bilinci kapalı olarak yaşayan ve yatakta tedavi gören Gültekin Çeki tedavi gördüğü memleketi Antalya’da 4 Mayıs 2016’da 89 yaşında öldü. Sanatçı yönü yanı sıra Gültekin Çeki bir dönem Antalyaspor’da yöneticilik ve Türkiye Kayak Federasyonu başkanlığı da yapmıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER