Bir ailenin haftalık pazar maliyeti, artan gıda fiyatları nedeniyle cep yakıyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarındaki artış, birçok aile için zorlu bir durum haline geldi. Bir ailenin haftalık pazar maliyeti, artan gıda fiyatları nedeniyle cep yakıyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarındaki artış, birçok aile için zorlu bir durum haline geldi. Bu durum, özellikle düşük gelirli aileler için daha da zorlu hale geliyor. Lüks olmayan bir alışverişte fiyatlar şu şekilde:

“Bir kilo limon 15 TL, bir kilo kabak 15 TL, 3 kilo patates 60 TL, 2 kilo soğan 30 TL, bir kilo taze fasulye 60 TL, bir kilo bamya 60 TL, 3 kilo domates 45 TL, bir kilo salatalık 15 TL,  bir kilo biber 15 TL, bir kilo patlıcan 15 TL, bir adet marul 30 TL, 1 demet maydanoz 10 TL. Meyve fiyatları; bir kilo üzüm 35 TL, bir kilo mürdüm eriği 20 TL, 2 kilo şeftali 60 TL, 2 kilo elma 30 TL. Dört kişilik bir aylık meyve ve sebze maliyeti haftalık 485 TL’yken bu gider aylık bin  940 TL. Öte yandan pazardan kahvaltılık satın alan aileler, kahvaltıdan vazgeçiş durumda. Dört kişilik bir ailenin lüks olmayan kahvaltılık fiyatları şu şekilde: “Peynirin kilosu 150 TL, zeytinin kilosu 80 TL, yumurtanın kolisi 80 TL, tereyağının kilosu 250 TL.” Ailelerin lüks olmayan kahvaltıları bile ciddi bir külfet. Dört kişilik bir aile haftalık kahvaltılık malzemesine bin 45 TL, aylık ise 4 bin 180 TL harcıyor. 

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Aileler, haftalık pazar alışverişleri için ayırdıkları bütçenin artık yeterli olmadığını söylediler. Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten vatandaşlar, “Artık her şey çok pahalı. Et, süt ürünleri ve sebzelerin fiyatları çok yükseldi. Haftalık pazar alışverişimiz için ayırdığımız bütçe artık yeterli gelmiyor. Bu durum bizi gerçekten zorluyor. Gıda fiyatlarındaki artış, aile bütçemizi olumsuz etkiliyor. Her hafta daha fazla para harcamak zorunda kalıyoruz. Bu durum, diğer masraflarımızı da kısıtlamamıza neden oluyor” dediler. 

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / GÜNAY SARI