Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM

Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinde kente yapılan 1 milyarlık yatırım paylaşıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, Hierapolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları için 1 milyar liralık bütçe ayrıldığını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un tanıtımını yaptığı “Geleceğe Miras Hierapolis” projesi hayata geçiyor. Denizli’de 1 milyar liralık bütçe ayrılan projede kazı çalışmaları 12 aya yayılacak. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nin Denizli turizmine katkı sağlaması planlanıyor.

HIERAPOLIS ANTIK KENTINE 1 MILYAR LIRALIK DEV YATIRIM 1 HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM 1

DENİZLİ’NİN CAZİBE UNSURU OLACAK

Denizli Pamukkale’de bulunan Hierapolis Antik Kenti ‘Geleceğe Miras Hierapolis’ projesi ile turizme kazandırılıyor. 1 milyar lira ayrılan proje 2025 yılında ziyarete açılması planlanıyor. Proje hakkında Denizli ziyaretinde bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy şu şekilde konuşmuştu:

HIERAPOLIS ANTIK KENTINE 1 MILYAR LIRALIK DEV YATIRIM 1 HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM 2

“Öncelikle ana ziyaretçi güzergahı üzerinde bulunan ve Hierapolis’in önemli yapılarından olan katedralde ve kehanet yapısında kazı, temizlik ve restorasyon çalışmaları gerçekleştireceğiz. Erken Doğu Roma Dönemi’ne tarihlenen bu iki yapıyı mevcut bloklarıyla ayağa kaldıracak ve bu alanları 2024’te ziyarete açacağız. Birçok önemli çalışmanın 2025’te tamamlanmış olmasını öngörüyoruz. Bunlardan bir tanesi Doğu Roma Kapısı ve surları ile Plutonium’un güneyindeki yapıda mevcut olan mimari parçaların belgelendirilmesi ve projelendirilmesidir. Bunu hızlıca tamamlayıp mimari blokları yerlerine yerleştirecek ve 2025 yılında da bu alanları ziyarete açacağız. Aynı şekilde bazilika, kuzey ve güney nekropolleriyle Aziz Philippus Kutsal Alan ulaşım yolunda da kazı, restorasyon ve mevcut bloklarla kısmi ayağa kaldırma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Antik Hierapolis tiyatrosu için de Koruma Bölge Kurulu kararıyla onaylanan projelerimiz mevcut. Oturma alanları ile yan duvarları statik açıdan sağlamlaştırılacak ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.”

HIERAPOLIS ANTIK KENTINE 1 MILYAR LIRALIK DEV YATIRIM 3 HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ’NE 1 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM 3

ZİYARETÇİ MERKEZİ OLACAK

Geleceğe Miras Hierapolis projesi ile Denizli’de Antik kentin ziyaretçi merkezi olması planlanıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen kazılar ile ortaya çıkarılan eserler sergilenecek. Antik kentte heykeller için bir teşhir salonu oluşturulması planlanırken müze bahçesinde de açık alan eser sergileme mekanları yer alacak. Antik kentte ayrıca ziyaretçiler için karşılama merkezleri ve otopark alanları da olacak. Antik kente gelen ziyaretçiler, kısa ve uzun tur gezi yapma imkanına sahip olacak. Antik kente yapılacak bir diğer yenilik ise gece müzeciliği olacak. Aydınlatmalar ile donatılacak Hierapolis, gece etkinliklerine de ev sahipliği yapması planlanıyor. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT