Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

İZMİR’DE METRO KAZASI

İzmir Metrosu’nda sefer yapan trenin son vagonu raydan çıkıp, peron duvarına çarptı. Kazada 3 yolcu hafif şekilde yaralandı.

İzmir Metrosu'nda sefer yapan

İzmir Metrosu’nda Evka-3 yönünde sefer yapan trenin son vagonunun Sanayi İstasyonu girişinde raydan çıkıp, peron duvarına çarpması sonucu meydana gelen maddi hasarlı kazanın ardından teknik inceleme başlatıldığı belirten İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan, “Vagon atölyeye çekildi ve lifte alındı. Hem vagonda hem de raylarda yapılacak inceleme sonrası kazanın nedenini anlayabileceğiz; kamuoyuyla da paylaşacağız” dedi.

Özellikle sosyal medyada, toplumu endişelendirecek türden yanlış yorumların yapıldığına dikkat çeken Sayılkan, “İzmir Metrosu 20 yıldan fazladır şehrimize hizmet veren, son derece disiplinli çalışan bir kuruluştur. Hem trenlerimizde hem de hatlarımızda mekanik bakım-onarım faaliyetleri düzenli olarak yapılmaktadır. Yolcularımızın güvenliği ve konforu en büyük önceliğimizdir” ifadesini kullandı.

‘DÜZENLİ KONTROLLER VE TESTLER YAPILIYOR’

İzmir Metro A.Ş. yönetiminden, vagonların ve hattın bakım onarım faaliyetlerine ilişkin olarak şu bilgiler paylaşıldı:

“Trenlerin bakım çalışmaları kilometre ve zaman bazlı olarak yapılır, uygulanır, takip edilir ve sonuçları analiz edilerek gelecek projeksiyonları hazırlanır. Kritik komponentlerin kontrolü ve sorun görülen parçaların değiştirilmesi işleri gerçekleştirilir. Yıllık bakım kapsamında tüm filonun kapı, yolcu-sürücü kabin klima bakımları, araç içi kontrolleri, gürültü-aydınlık-sıcaklık ölçümleri, bogi ağır bakımı, her 100 bin kilometrede tekerlek tornası olarak mekanik bakım faaliyetleri yapılır. Elektrik-Elektronik Bakım Bölümü’nde araçların elektrik motorlarının bakımları, takometre, ADK, ATP, TKİS sistemleri ve akü kontrolü, ivme kolu kontrolü bakımları tüm araçlar için gerçekleştirilir. Arızaların giderilmesi ve takibi yapılır. Periyodik Bakım Bölümü’nde 1, 2 ve 3 No’lu periyodik bakımlar ve her bakımdan sonra testler gerçekleştirilir. Periyodik bakımlar kilometre bazlıdır. Üç farklı araç türüne göre her 6 bin, 9 bin ve 12 bin kilometrede bir 1 No’lu periyodik bakım; her 100 bin kilometrede 2 No’lu periyodik bakım ve her 5 yılda 3 No’lu periyodik bakım yapılır. Ayrıca her gün işletim sonrası atölyeye alınan tüm araçların temizlik ve genel kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirilir.”

RAYLAR İÇİN 35 AYRI BAKIM PROSESİ VAR

Raylarla ilgili çalışmalar hakkında da yapılan bilgilendirmede, “Trenlerin çalıştığı rayların uzunluğu yaklaşık 40 kilometredir. Hat üzerindeki ekipmanların, rayların ve 3. rayların mekanik bakım-onarım çalışmaları da düzenli olarak gerçekleştirilir. Haftalık, aylık, 6 aylık, yıllık ve 2 yıllık periyodlarda gerçekleştirilen 35 ayrı bakım türü bulunmaktadır. Bu bakımlarla hattın ideal geometrisi muhafaza edilir ve ray-tekerlek ilişkisi korunur. Günlük hat kontrolleri kapsamında ise hattın durumu ile ilgili tespit edilen ve iyileştirme gerektiren sorunlara anında müdahale edilir” denildi. DHA