Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ

Kamikaze Karate Yönetim Kurulu, sporda büyük başarı sağlayan çocuklara plaketleri verildi. Yönetim kurulu, hizmetlerine devam edeceklerini belirttiler.

Kamikaze Karate Yönetim Kurulu,

2017 yılında Avrupa’nın en seçkin kulüplerinin yarıştığı Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda final yapmayı başaran ve Avrupa 2’ncisi olan Kamikaze Karate Spor Kulübü, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Başarılı olan öğrencilere plaket takdimi için tören düzenlendi. Törene, Antalya il temsilcisi Mustafa Avcı, Aksu Karate Antrenörü Hami Uzun, Manavgat Karate Antrenörü Seda Altay, Kamikaze Senpai’leri ve çalıştırıcıları Cüneyt Şahin, İrem Nur Eser ve çok sayıda aile katıldı.

KARATE DE BIRLIK BERABERLIK GUNU 8 KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ
KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ 1

Antalya il temsilcisi Mustafa Avcı, “Milli Takım Antrenörüyüm. Antalya son 10 yılda yeni neslin yeni antrenörün gelmesiyle dünya Avrupa şampiyonu çıkaran biri oldu. Bu 3-4 ay içerisinde de yurtdışına 5 tane sporcu gönderiyor Antalya. Bunun 4 tanesi Balkan 1 tanesi de Avrupa şampiyonasında sporcumuz var. Son 10 yıl içerisinde de eskiye göre İstanbul’la yarışır bir duruma geldik. Diğer bölgelerle yarışır hale geldik. Bende bunu şöyle yorumluyorum “Yeni gelişen antrenörlerin karatede ki bilimsel alternatifleri tahmin etmesiyle çocukların potansiyeli daha çok artıyor. Daha çok böyle yenilikçi antrenörler ortaya çıktığı için sporcularda daha çok gelişti. Bu yüzden karatenin genel durumu Antalya’da iyi.” Orantıya bakarak İstanbul’a bakarsak çünkü onlarla yarışıyoruz” dedi.

KARATE DE BIRLIK BERABERLIK GUNU 7 KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ
KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ 2

‘İstanbul nüfusuna bakacak olursak bu rakam çok iyi’ diyen Avcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir de İstanbul’daki imkanlar bizde yok. Bizdeki çoğu kulüp ferdi. Kendi imkanlarıyla yarışıyor. İstanbul’da bir belediye desteği var. Bu bizim kulüplerimizde yok. Biz her maça kendi imkanlarımızla kendi bütçemizle gidiyoruz. Sporda ona göre oluyor. Sadece bu Türkiye şampiyonası konusunda en son geçen haftaki Türkiye Şampiyonasına 75 sporcu ile katıldı. İstanbul büyükşehir belediyesi sadece kendi bünyesinde 70-80 kişi ile katılıyor. Biz il olarak kendi imkanlarımızla 75 çıkardık. 75 kişiden sadece 60 kişiyi yurtdışına gönderebiliyoruz şu anda. İstanbul’da bu sayı biraz daha fazla. Karatenin biraz daha desteğe ihtiyacı var. Özellikle Antalya’da. Yetkililer çok dedik ama bireysel sporlara pek önem verilmiyor. Takım sporlarına biraz önem veriliyor. Aslında bireysel sporlara da yani kurumun belediyenin veya resmi kurumun reklamı yapılabilir. Bazıları siyasi olarak da bakıyor bazıları reklam olarak da bakıyor bu işe. O yüzden takım sporları daha ön plana çıkıyor. Nasıl yapılabilir?  Biz birebir görüşmelerde yaptık. Hep bütçemiz yok diyorlar. Çok kalabalıksınız diyorlar.

KARATE DE BIRLIK BERABERLIK GUNU 6 KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ
KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ 3

BURS ALABİLİRLER

Herkese yapamayız diyorlar ama belki ilde belli başlı sporculara genç sporun veya takviyesiyle onların maç masrafı, yol masrafı veya belli bütçe ayrılabilir bence. Herkes olmasa bile belli sayılara yapılabilir. Her kulübün kendine has belli başlı sporcuları var. Bu sporculara bir fon oluşturulup bu fonla onların yurtiçi yurtdışı masrafları karşılanabilir. Karate hem beynin hem sağ hem sol lobunu çalıştıran bir spordur. Çocuklarda kişisel gelişimi ve özgüveni geliştiren bir spordur. Göz ayak koordinasyonunu geliştirir. Yani çocuğun hayatına çok fazla şeyler katan bir spordur. Ailenin büyük bir yanılgısı sporla okulla bir arada olur mu? Sporla ilgilenen çocukları inceledi

KARATE DE BIRLIK BERABERLIK GUNU 3 KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ
KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ 4

GELİŞİME KATKI

Ama spor bursu almıyorlar. Normal sınavlara girip o belli bir seviyeyi geçen sporcular burs alıyor. Ondan faydalanıyorlar. Hepsi binde birlik dilim içerisinde bulunan sporcular. Yani demek ki böyle bakıldığı zaman belki karateye de has olabilir. Bilmiyorum. Bizim sporumuzu yapan çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde ekstra bir artı var. Bence bu incelenebilir. İncelendiği zaman büyük ihtimalle gözükecek. Çünkü karate bilimsel olarak zaten incelenmiş bir şeydir. Beynin hem sağ hem sol lobunu çalıştıran bir spordur. Çünkü bizde simetrik hareketler vardır. Solla yaptığın hareketleri sağ ile tekrarlarsın. Bu da beynin hem sağ hem sol gelişimine katkı sağlayan bir şey.

KARATE DE BIRLIK BERABERLIK GUNU 5 KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ
KARATE DE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ 5

“SPORCULARIMIZ ÇOK İDDİALI”

Destek vermek isteyenler antrenörlere gelip kime destek veriyim diye sormalı. Nasıl olacak? Genç spor bizi takip ediyor bizi biliyor. Mesela derece yapmış bir sporcu var. Ben genç spora ben bu sporcular da iddialıyım. Bu sporcularda gelecek var ama destek lazım fon lazım. Gelişimi için. Bize bir aracı lazım ben gidip direkt bir muhatap bulamıyorum. Bu resmi kurumlarda daha çok muhatap bulunabiliyor. Dediğiniz gibi herkesin elinde böyle iyi sporcular var. İş adamları bize destek olursa neden olmasın.” GÜNAY SARI / ANTALYA GÜNDEM HABER