Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

MERSİNLİLER DİKKAT, SAYACINIZ DONABİLİR!

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşan kış ayı öncesinde vatandaşları uyardı.  Özellikle yaylalarda, müstakil evlerde ve kırsal bölgelerde su sayaçlarının donma, patlama veya kırılma riskine vurgu yapan MESKİ uyarılarda bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı

MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından kış aylarında sayaçların donmasına karşı uyarı geldi. MESKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, sıcaklığın eksi derecelere kadar düştüğü bölgelerde su boruları ve sayaçlarının donma tehlikesine karşı nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi verildi. Alınan önlemlere rağmen sayaçların donması ya da patlaması durumunda ‘Alo 185 Çağrı Merkezi’ne veya MESKİ Genel Müdürlüğü şubelerine başvuru yapan vatandaşların, sayaç değişim işlemlerinin kısa sürede gerçekleştirildiği de belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Sıcaklığın eksi derecelere kadar düştüğü mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda hassas davranması, açıkta olan su borularını ve sayaçlarını, önerilen şekilde muhafaza altında tutması gerekmektedir. Soğuktan dolayı oluşabilecek problemlere karşı su borularının bez, boru kılıfı, izocam ve yün parçası, talaş ya da kılıfla kaplanması gibi yöntemlerle önlem alınmalıdır. Sayaçların bulunduğu yerlere donma riskine karşı demir, ahşap veya betondan yapılmış muhafaza sandığı ve vana koruyucu ceketleri de yapılabilir. Alınan her türlü önleme rağmen sayaçlarda donma meydana gelmesi durumunda ise sayaca kesinlikle ateş veya sıcak su ile müdahale edilmemelidir. Aksi takdirde musluk veya su boruları patlayarak hasarın artmasına ve su kaybına sebebiyet verebilir. Suyun donma derecesine kadar geldiği yerlerde yapılacak ilk müdahale, vananın kapatılıp su akışının kesilmesi olmalıdır” denildi. İHA