Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

OTO SANAYİNE ÇIRAK DARBESİ

Antalya’da oto sanayi esnafı eleman bulamıyor. Türkler sanayiyi tercih etmeyince sanayide çıraklık da Suriyelilere kalıyor.

Antalya’da oto sanayi esnafı

Ülke genelindeki ara eleman sıkıntısı günden güne büyüyor. Şimdiye kadar genellikle tarım sektöründe gündeme getirilen bu sıkıntı gittikçe büyüyor.  Antalya da oto sanayi sektörü son zamanlarda bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı. Sanayi sektöründe esnaf, çalışacak eleman bulamıyor.

Antalya oto sanayi esnafı, ekonomik sıkıntılardan yaşadıkları malzeme tedarik sıkıntısının yanı sıra birde personel konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Çırak bulamadıkları için iş yerlerinde başta temizlik olmak üzere sıkıntı yaşadıklarını belirten esnaf, “Malzeme fiyatları her zaman yükseliyor. Her ay fiyat değişiyor aldığın ürünü alamıyorsun, maliyeti mecburen karşılıyoruz.  Sanayide en büyük sıkıntı eleman sıkıntısı var herkeste var işte temizlik olmadığı için kimse yanaşmıyor. Eleman işi bitti” dediler.

MALZEME DE BAŞKA SIKINTI

Sanayi sektöründe malzeme fiyatlarının sürekli artmasından dolayı maliyetin de yükselmesinden şikayetçi olan esnaf, özellikle otomobil boyalarının rengine göre dip fiyatlarının 3 bin ila 3 bin 500 TL arasında değiştiğini belirterek, “Genel olarak sektör hareketli, iş çok. Ancak eleman sıkıntısı var. Çırak yetişmiyor.  Ben şu anda buraya muhasebeci bile bulamıyorum. Aldığımız malzemeyi tekrar alamadığımız için zorluk çekiyoruz yani aldığımız ürünü eski fiyatına alamıyoruz. Malzemeci durmadan üstüne koyuyor ki malzemeci adam stoğu sınırlı veriyor” şeklinde vurguladı.

tamir Small OTO SANAYİNE ÇIRAK DARBESİ
OTO SANAYİNE ÇIRAK DARBESİ 1

ALTTAN ELEMAN YETİŞMİYOR

Sanayi sektöründe son zamanlarda yaşanan zorluklardan dolayı sektörde eleman yetişmediğini vurgulayan sanayi esnafı, “Genel olarak sektör hareketli iş çok eleman sıkıntısı var alttan eleman yetişmiyor.  Ben şu an buraya muhasebeci bulamıyorum” şeklinde konuştu.  ABDÜLREZZAK KILIÇ antalyaningundemi.com ÖZEL HABER