Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

PANKREANS KANSERİNDE AİLE ÖYKÜSÜNE DİKKAT

Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, pankreas kanserinde aile öyküsünün önemine değinerek, uyarıda bulundu.

Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı

Son zamanlarda artan kanser vakaları ile ilgili Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, önemli uyarılarda bulundu. Aile öyküsünün pankreas kanserinde çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Bilen, “Ülkemizde de akciğer kanserinden sonra ikinci sırada, yurt dışında birinci sırada yer alan kanser ama ölüm oranları açısından aynı değiller. Akciğer kanserindeki ölüm oranı bundan 5 yıl önce yaklaşık yüzde 60’ları buluyordu, şimdi yüzde 40’lara çektiler. Ama prostat kanserinden ölüm oranları neredeyse yüzde 8-9’larda. Çok sık görülen ama çok ölümcül bir kanserle karşı karşıya değiliz. İkisini aynı kefeye koymayalım, insanlarımız sakin olsun” dedi.

PANKREANS KANSERINDE AILE OYKUSUNE DIKKAT Medium PANKREANS KANSERİNDE AİLE ÖYKÜSÜNE DİKKAT
PANKREANS KANSERİNDE AİLE ÖYKÜSÜ ÖNEMLİ TÜRK ÜROONKOLOJİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. CENK YÜCEL BİLEN: “PROSTAT KANSERİNDEN ÖLÜM ORANLARI NEREDEYSE YÜZDE 8-9’LARDA, ÇOK SIK GÖRÜLEN AMA ÇOK ÖLÜMCÜL BİR KANSERLE KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ” “AİLE ÖYKÜSÜ VE GENETİK DURUM ÖNEMLİ” “ERKEKLERİN EN ÇOK DİKKAT EDECEKLERİ ŞEY, ‘AİLEMDE NELER OLUYOR’ OLACAKTIR”

“YETERLİ BİLİNCE SAHİP DEĞİLİZ”

Türkiye’de prostat kanserinin 100 binde 36 olarak görüldüğünü aktaran Bilen, “Ama ülkemiz bu noktada yeterli bilince sahip, hekimlerimiz son derece yetenekli. Tanı araçları anlamında MR’lardan robotlara kadar her şeye sahibiz. Dolayısıyla kendi sağlığı konusunda bilinç sahibi ve düzenli kontrollerine giden herkesi bu hastalık uyarabilecek, tanısını erken koyabilecek, tedavi edebilecek durumdayız” diye konuştu.

AİLEMDE NELER OLUYOR?

‘Ailemde neler oluyor?’ sorusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Bilen, “Ama genetik yatkınlıklar var. Bazı ırklarda daha yaygın. Meslek gruplarında korkulması gereken bir durum yok. En önemlisi aile öyküsüdür. Eğer ailenizde prostat kanseri veya son dönemde kadınlarda meme kanseri varsa, endokrin organlarınızda sorun olduğunu ve sizde prostat kanseri riskinin yüksek olabileceği anlamına geliyor. Prostat ile memenin ne alakası var denilebilir. Ortak genetik sorunlardan dolayı olduğu düşünülüyor. O nedenle erkeklerin en çok dikkat edecekleri şey, ‘Ailemde neler oluyor’ olacaktır” şeklinde konuştu.

AİLE ÖYKÜSÜ

Sadece Kanser için değil her hastalığın erken yakalanması halinde tedavisinin iyi olacağına değinen Bilen, “Her hastalık ne kadar erken yaşta olursa, yaşlanana kadar sizi öldürme etkisi o kadar fazla olur. 80 yaşında prostat kanseri olan bir kişinin, bundan ölme ihtimali çok düşüktür. Ama 40 yaşında prostat kanseri olan birisinin iyi tedavi edilmediği takdirde bu hastalıktan ölme ihtimali çok yüksektir. Ne zaman doktora gideceksiniz? Aile öykünüz, genetik durum varsa 40 yaşından sonra doktor kontrolünüzde ve araştırılmanızda fayda var. Hiç aile öykünüz yok, risksiz birisiyseniz ise 50 yaşından sonra üroloğa gitmesinde fayda var” önerisinde bulundu.

AKDENİZ BESLENMESİKanserle ilgili temel beslenmenin Akdeniz mutfağı olduğunu dile getiren Bilen, “Temiz beslenmedir önemli olan. Yoksa orada burada dinlediğimiz, birazcık kertenkele kuyruğu üstüne birazcık kurbağa bacağı, üstüne balla pekmez eklediğimizde hiçbir şeyden kurtulabilme şansımız yok. Ama sağlıklı beslenme yaşamın temel kuralıdır. Rafine gıdalar, işlenmiş her türlü ürün insan vücudu için zararlıdır. İşlenmiş ürünlerden mevsim dışı sebze ve meyvelerden uzak durmak gerekir. Mevsimin sebze meyveleriyle, işlenmemiş gıdalarla beslendiğiniz sürece, hayvansal protein ve yağı azalttığınızda, çok kilo almadığınızda düzenli egzersiz yaptığınız sürece büyük olasılıkla kanser sürecini öteleyeceksiniz. Hepimizin ölmek için sebebi olacak ama o sebebi erkene almamış oluruz” açıklamasında bulundu. İHA