Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Patara Deniz Feneri’nin çeşme oluğundan su akıtıldı

Patara Deniz Feneri’nin çeşme oluğundan su akıtıldı

Antalya’nın Kaş ilçesinde tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Patara Antik Kenti’nde çalışan kazı ekibi, 21 metre yüksekliğe çıkan deniz fenerinin çeşme oluğundan su akıttı.

Patara Antik Kenti’nde, Roma İmparatoru Nero’nun M.S. 64 yılında yaptırdığı ve tamamı 1481’deki tsunamide yıkılan 26,5 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin inşası, Antalya Valiliği’nin ihalesini yaptığı çalışmalar kapsamında sürüyor. Kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin 500 taşın, taş hastanesinde röntgenleri çekilip, en son teknolojilerle orijinal yerleri tek tek belirlendi. Patara kazıları sırasında ortaya çıktıktan sonra toprağa gömülen yunus kabartmalı taş, 10 yıl aranın ardından geçen sene Patara Deniz Feneri’ne yerleştirildi. Mayıs ayında ise son basamağı yerine koyulan Patara Deniz Feneri, 21 metre yüksekliğe ulaştı.

‘SU AKITMAYI BAŞARDIK’

Yıllardır gece- gündüz Patara Antik Kenti’nde çalışan ekip, Patara Deniz Feneri’nin en üstteki kemerli bölümünden yağmur suyu tahliyesi için çeşme oluğundan su akıtmayı başardı. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, güzel haberi sosyal medya hesabından duyurup, katkılarından dolayı Antalya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür etti. Prof. Dr. Işık, “Patara Deniz Feneri’nin en üstteki kemerli bölüm tabanında yağmur suyu tahliyesi için kullanılan çörtenden (çeşme oluğu) su akıtmayı başardık. Çok şükür. Bunu mümkün kılanlar su gibi aziz olsun. Ellerinize, emeğinize sağlık ekip” dedi. Aslı DURAN/ DHA

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT