PAZARCILARIN KORONA SAVAŞI

PAZARCILARIN KORONA SAVAŞI
30.08.2020
4.727
A+
A-

MÜJGAN IŞIK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkan Vekili Zeki Doğan, Antalya’da bulunan Pazar yerlerine otomatik 20 litre kapasiteli hijyen makinaları koymaya başladıklarını söyledi. Bunun yanı sıra pazarcı esnafına maske dağıtan Doğan, belediyelere çağrıda bulunarak, Pazar yerlerine çeşme yaptırmalarını da istedi

Pandemi döneminde hijyenin önemini daha da iyi anladık. Özellikle her gün binlerce kişinin alışveriş için gittiği pazarlarda Antalya Semt Pazarcılar Odası’nın aldığı önlemler göz doldurdu. Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkan Vekili Zeki Doğan, Antalya’da bulunan Pazar yerlerine otomatik 20 litre kapasiteli hijyen makinaları koymaya başladıklarını söyledi. Bunun yanı sıra pazarcı esnafına ve müşterilerine maske dağıtan Başkan Vekili Zeki Doğan, belediyelere de çağrıda bulunarak, Pazar yerlerine çeşme yaptırmalarını istedi. Doğan, pazarcı esnafı arasında anket yaptıklarını belirterek, “Pazarcı esnafımızın anket sonucu kapalı pazarlarımız da artan korona virüsünün yayılmasını engellemek maksatlı, elektronik sensörlü (el değmeden) otomatik 20 litre kapasiteli hijyen makinalarını koymaya başladık. Yine oda olarak pazarcı esnafımızın vereceği destek ile aynı pazarlarda kaliteli birinci sınıf maskeleri de dağıtmaya devam ettik. Tüm bu konular ile ilgili önce kendi sağlığımız, sonra halkımızın sağlığı için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Pazarlarımızın virüs illetinden dolayı kapanmaması için denetimli, güvenli, havadar bir ortamda hizmet vermesini sağlamak. Pazarcı esnafımızın desteği ile Antalya’mıza ve pazarlarımıza hayırlı olsun” dedi.

ÇEŞME İSTİYORLAR

Bunun yanı sıra daha önce Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz’ün çeşme isteğini bir kez daha yineleyen Başkan Vekili Zeki Doğan, “Belediyelerimizden tüm pazar yerlerine çeşme yapmalarını istiyoruz. Çeşmeyi yapsınlar, el yıkama sabunlarını biz tedarik ederiz. Antalya’daki belediyelerimizden tüm pazar yerlerine çeşme yapmalarını ivedilikle istiyoruz.  Çeşmeyi yapsınlar, el yıkama sabunlarını biz tedarik ederiz. Temizlik, hijyen diyoruz. Elimizi yıkayacak çeşme yok pazar yerlerinde. WC’lerdeki bulunan el yıkama alanları ne kadar hijyenik ve yeterli tartışılır. Bir an önce çeşmelerimiz pazar yerlerimizde akmalı. Pandemi sürecinde toplumun yaşadığı sıkıntıları biz de yaşıyoruz fazlasıyla. Esnaf zorda, Covid-19’un sağlığı nasıl tehdit ettiğinin farkında pazarcı esnafımız. Toplu olarak kısıtlamaların gelmesi gerekiyor. Sırf kahveler, servisler, okullara yapılan kısıtlamalarla değil de genel manada ciddi şekilde kısıtlamaların olması lazım. Radikal kararlar hayata geçmezse herkes aynı duyarlılıkta olmuyor. Esnaf duyarlı olsa halk duyarlı olmuyor. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan tüm vatandaşı kapsayan kararların çıkması gerekiyor. Kurul toplanıyor, Bilim Kurulunun aldığı kararları açıklıyor. Uygulamada ise meslek odalarına da danışmaları lazım. Meslek odalarının da görüş ve önerilerini almalarında fayda var. Cuma Pazarımız hala kapalı. Pandemi kurulu karar verecek. Bu karar Muratpaşa Belediyemize bağlı. Pazarların açık olması gerekiyor. Açık pazarda tezgâh açmak için de sağlıklı olmak lazım. Pazarlarda sosyal mesafe kurallarına uyalım. Maskemizi takalım. Temizliğe önem verelim. Yanımızda kolonya ya da el temizleyici losyonlar bulunduralım. Virüsü hiçbir alana sokmayalım” diyerek konuşmasını tamamladı” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.