SEN SORULARINI SOR

04.10.2019
7.328
A+
A-

                                                                                             Öztürk ACUN

Bundan bir ay önce Antalya’da yaşayan yazar Muzaffer GÜRBOĞA, aynı zamanda meslektaşımız Özgürlük Mahallesi Yahya Kemal Caddesinde 88/A Kepez adresindeki Saniye Acun Yayıncılık’a gelerek; Baygenç yayınlarından çıkan “Sen Sorularını Sor” adlı kitabını getirdi. İmzaladı. Hediye etti.

Kitap 2018 basımı, 90 sayfa, 42 adet denemeden oluşuyor.

Yazar öğretmen kökenli olduğundan eğitimde gördüğü iletişimsizliği, eğitimin nasıl verilmesi gerektiği noktalarına bir mim koymuş. Günümüzde verilen eğitimin yozlaştığını, eğitimcilerin kürsü öğretmenliği yapıldığını, çocuklarla, yani eğitimdeki öğrencilerle nasıl etkili iletişim kurulabileceğini kimseye dokunmadan yaşama sanatının sanatların en büyüğü oluğunu, kişileri tanırken olumsuz davranışlarıyla tanıdığımızı ortaya koymaktadır. Halk dilinde bir deyim var ya, “İyilik tez unutulur. Kötülük asla.”

Gerçek mutluluğun insanın kendisi olduğunu İnsana ailesi birçok dayatmalar yaptığını, aile bireyinin bu normları yaşadığını, anne, babanın iyi olduğunu kabullenir. Ailenin kötü kişiler olduğunu anlayan fert mutsuz olur. Hayal kırıklığı yaşar. Demektedir. Muzaffer Gürboğa.

Özgürlüğü tanımlarken: Boşluğun bir özgürlük olduğu, Boşluksa sorunlardan kaçış olduğunu hayatın kompozisyonu olmadığını, düzenlemeye gücü yetmediğini, insan çevresinin düzeni bozduğunu, bir kaçış içinde olduğunu belirtmektedir.  

Bu denemeler öğretmenler tarafından eğitimde kullanması olasıdır.

İnsan tekamülü üzerinde, kafa yormak milli değerlerin yerine oturması, insanın gelişim aşamalarında doğru yaşam sürmekle olacağı barizdir.

Yazarın daha önceden yayımladığı  “Aynalar, danslar ve gölgeler” adlı kitabın bir devamı gibi. Anlama kabiliyeti olan kişiler bu kitabı okumamalıdır. İnsan aynaya bakınca biraz aldırmazlık etmemelidir. Herkes kendinin nasıl bir insan olduğunu anlaya bilir.

“ Sen Sorularını Sor.” Adı biraz bana itici geldi. Elbette bilen bilmeyenden üstündür ama kabadayılık yapmak, tecrübe ile olmuyor. Dünya değişmiyor. Sen dur ben düşüneyim. Sen bilmesin ben bilirim demek bizden uzaklaştırır karşımızdakini. Eğitim yaşamayı doğru anlamaya hizmet eder. Hayal kurmak bir zenginlikse haydi hayatınızı düzenleyin ve özgür olun.

Muzaffer Gürboğa dostuma başarılar dilerim. Yeni eserler beklediğimi de ifade etmeliyim.  

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
13 Şubat 2020
2 Ekim 2019
26 Mart 2019
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.