Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Fethiye Karaçulha Güreşleri’nde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu açıklama yaptı. Finalde Mustafa Batu ile güreşen Mustafa Batu’nun sert el ensesine sinirlenen Başpehlivan İsmail Balaban güreşi bırakmış. Güçlükle ikna edilerek kürsüye çıkmış ve basın mensupları ile de tartışmıştı.

Konu ile ilgili Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’ndan yapılan açıklama şöyle denildi:

“12 Kasım 2023 tarihinde geçen Pazar günü Fethiye’de düzenlenen yağlı güreşler ile 2023 sezonu tamamlanmış bulunmaktadır. Sezonun son organizasyonunda oldukça olumsuz hava koşullarına rağmen gerek sporcularımızın gerek izleyicilerimizin yoğun bir katılımı ve ilgisinin olması memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak üzülerek ifade ediyoruz ki, organizasyonun final karşılaşmasında yaşanan hadiseler tüm güreş severleri olduğu gibi federasyonumuzu da büyük üzüntüye sevk etmiştir. Yağlı güreşlerin doğasına uygun olmayan bu ve benzeri hadiselerin yaşanması en kısa sürede müsabaka talimatlarında yapılacak özel düzenlemeler ile engellenecek ve böylesi hadiselerin tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacaktır.

Ayrıca yine final müsabakası sonrası sporcularımız ile basın mensupları arasında geçen diyaloglar bizleri derinde üzmüştür. Unutmamalıdır ki her spor dalı olduğu gibi yağlı güreş de sporcusu, antrenörü, hakemi, izleyicisi ve basın mensupları ile birlikte bir bütünü oluşturmaktadır. Bu paydaşların birinin bile eksikliği organizasyonun varlığını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle TGGF olarak saygıdeğer basın mensuplarımız ve değerli sporcularımız arasında yaşanan hadiselerin hiçbir şekilde tasvip edilmediğini, bu ve benzeri olayların tekrarının engellenmesi için gerekli her türlü tedbirin alınacağını ifade ediyoruz” dendi.

YASİN ÇOBAN antalyaningundemi.com