Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ…

Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki Phaselis Antik Kenti’nde yapılan ve Jandarma’nın halkın tepkisinden dolayı nöbet tuttuğu inşaat için açılan davanın bilrkişi raporu tamamlandı. Raporda Bakanlığın kendi yasalarını bile çiğnediğine vurgu yapıldı.

Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki Phaselis

Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki Phaselis Antik Kenti’nde yapılan ve Jandarma’nın halkın tepkisinden dolayı nöbet tuttuğu inşaat için açılan davanın bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda Bakanlığın kendi yasalarını bile çiğnediğine vurgu yapıldı.

Antalya’nın Kemer ilçesinde Phaselis’in sınırları içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ihale ile 1’inci Derecede Arkeolojik Sit Alanı niteliğindeki Alacasu ve Bostanlık koylarında, büfe, kafe, tuvalet gibi ünitelerin yer aldığı halk plajında inşaat başlamıştı.

halk Small SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ...
SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ... 1

Bu olay ülke gündemine oturmuştu. Halk Phaselis’in önünde toplanmış günlerce duruma tepki göstermişti. Bunun üzerine inşaat alanında jandarma günlerce nöbet tutmuştu.

Phaselis’teki iki koydaki projelere karşı Peyzaj Mimarları Odası ve 8 kişi tarafından, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun proje izni kararının iptali için dava açıldı. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaat tamamlandı.

insaat Small SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ...
SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ... 2

Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz, Antalya 3. İdare Mahkemesi’ne açılan dava ile ilgili 5 kişi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunu yayınladı. Yavuz’un bilirkişi raporu ile ilgili yazısı şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Antalya’daki Phaselis antik kentinde tüm tepkilere rağmen kolluk kuvvetlerinin gözetiminde uyguladığı projenin kıyı kanununa, ilke kararına, planlama ilkelerine, milli park planına ve kamu yararına aykırı olduğu ortaya çıktı. Meslek odaları ve Tekirova’da yaşayan vatandaşların açtığı davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin atadığı 5 kişilik bilirkişi heyeti, proje alanındaki incelemesinin ardından hazırladığı raporu mahkemeye sundu.

asker Small SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ...
SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ... 3

Rapora göre bakanlık kendi çıkardığı yasaları bile hiçe saydı. Raporda Phaselis antik kenti sınırları içerisindeki 1. Derece arkeolojik sit alanında uygulamaya konulan projenin, ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra planlama ve şehircilik ilkeleriyle kamu yararına aykırı olduğu belirtiliyor.

Görseller, Phaselis davası için hazırlanan bilirkişi raporunun bazı bölümleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projenin duyulduğu günlerde yaptığı açıklamayı yansıtıyor. Bakanlık tüm işlemlerin yasal olduğunu savunmasına karşın bilirkişi raporu aksini ortaya koyuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1. derece sit alanında yüzlerce kişilik halk plajı, devasa bir otopark ve büfe gibi üniteleri içeren ticari işletmenin önünü açan Kurul Kararı. Koruma kurullarının kararları bu tür projelere yönelik kararları her zamankinden daha tartışmalı halde.

Sonuç olarak hem milli park hem de sit alanı olan Phaselis’te herhangi bir arsada bile yapılamayacak işlemleri asker gözetiminde kısmen hayata geçiren bakanlık, yıllarca unutulmayacak bir skandala imza attı. Nihai yargı kararı sonrası alan temizlenmeli.”

phaselis Small 1 SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ...
SON DAKİKA… PHASELİS’İN BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI. BAKANLIK KENDİ YASASINI BİLE ÇİĞNEMİŞ... 4

KARAR ÇIKINCA YAPILANLAR NE OLACAK?

Bu imalat nedeniyle 1. Derece sit alanına çok sayıda beton döküldü ve doğa tahrip edildi. Kararın çıkması ile birlikte burada nasıl bir çalışma yapılacağı ise merak konusu. Önümüzdeki günlerde Antalya bu durumu konuşmaya devam etmesi bekleniyor.

NİHAT TOKLU antalyaningundemi.com