Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

TARİHİN ANTALYA’YA ARMAĞANI… LİKYA’NIN EN ETKİLEYECİ KÖYÜ ISTLADA

Demre Kaş arasında bulunan Istlada Likyalıların Antalya’ya hediyesi. Küçük yerleşim yerlerinden en etkileyicisi olan antik kent, Hoyran anıtı ile de dikkat çekiyor.

Demre Kaş arasında bulunan

Antalya doğa ve denizinin yanı sıra tarihi güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Bünyesinde çok sayıda tarihi şehir ve kalıntılarını barındıran Antalya, bu yönüyle de turistlerin dikkatini çekiyor. İşte Antalya’nın bu tarihi güzellikleri son yıllarda artan kültür turizminde de büyük avantaj sağlıyor.

Bunlardan birisi de Demre ile Kaş arasında bulunan ve ilginç mezarları ile de dikkat çeken Istlada.

Istlada Antik Kenti kalıntıları Hoyran Mezarına 10 dakika mesafedeki Hayıtlı mevkiindedir. 

 Hoyran, Hayıtlı ve Kapaklı’ya dağılmış durumdaki Istlada kalıntılarından yerleşim biriminin adının Istlada olduğu yazıtında okunabilmiştir. Likyalılardan kalan Istlada, adeta uzun asırlara kafa tutmuş durumda.

mezar Small TARİHİN ANTALYA’YA ARMAĞANI… LİKYA’NIN EN ETKİLEYECİ KÖYÜ ISTLADA
TARİHİN ANTALYA’YA ARMAĞANI… LİKYA’NIN EN ETKİLEYECİ KÖYÜ ISTLADA 1

Bu tarihi güzelliklerin MÖ 4’üncü yüzyıl başlarına uzandığı yazıtlardan anlaşılıyor.  Antalya’nın bir çok bölgesindeki antik kentlerle aynı kaderi paylaşan Istlada, Likya sonrası Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine de ev sahipliği yapmış. Istlada küçük bir beyin oturduğu etrafı surlarla çevrili bir kale görünümünde.

Istlada’yı sarıp sarmalayan sur, kale içine girişi sağlayacak bir kapı ile sona eriyor. Bu arada kapının çevresindeki kontrol amaçlı bir yapı kalıntısı ise dikkat çekiyor. Istlada’da bulunan  “Hoyran Anıtı” diye de bilinen mezar,  uzun yıllardır arkeologların da dikkatini çekiyor.

dogal Small TARİHİN ANTALYA’YA ARMAĞANI… LİKYA’NIN EN ETKİLEYECİ KÖYÜ ISTLADA
TARİHİN ANTALYA’YA ARMAĞANI… LİKYA’NIN EN ETKİLEYECİ KÖYÜ ISTLADA 2

Hoyrat Anıtı’nın ayrıca bir önemi vardır. Çünkü mezar, ana kaya yontularak ev tipi haline getirilmiş. Anıttaki Lykia alfabesi ile kazınmış yazıtı ise dikkat çekici.

Eğer bir gün yolunuz Antalya’ya düşerse ve tarihe ilginiz varsa Istlada’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

AYŞEGÜL ŞAHİN antalyaningundemi.com