Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU

Mersin’de düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Festivali’ büyük bir coşkuyla başladı. Şahmeran temalı 3 gün sürecek festivalde 11 metrelik Şahmeran Kuklası kortejin en önünde yer alarak korteje renk kattı.

Mersin’de düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus

Mersin’de başlayan Uluslararası Tarsus Festivali renkli görüntülere sahne olarak başladı. Şahmeran Heykeli önünden kortej yürüyüşü ile başlayan festivale Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan katıldı. Kortej boyunca vatandaşları selamlayan Başkan Seçer, festivalin ikincisinin çok daha muhteşem olacağını belirtti.

vahap secer TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU
TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU 1

Kortej alanında konuşan Seçer, Tarsus’a farklı bir atmosfer katmayı amaçladıklarını dile getirdi. Başkan Seçer, “Hem Mersin’in diğer ilçelerinden hem de Türkiye’nin her tarafından gelen insanlar çok güzel vakit geçirecekler. İnsanlar gelsin eğlensinler, dostlarıyla yesinler, içsinler, hayatın stresini atsınlar. Pazartesi günü yine hayat devam edecek. İşine, okuluna gitsinler. Herkese çok güzel bir hafta sonu diliyorum” dedi.

TARSUSTA SAHMERAN COSKUSU 5 TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU
TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU 2

TARSUS’A MUAZZAM ETKİ

Festivalin kente olan katkılarına değinen Seçer, “Bir kent ne kadar çok ziyaret ediliyorsa o kadar zenginleşir. Durağan, kendi nüfusu içerisinde kapalı bir kent gelişemez, marka kent olamaz. Sadece o kenttekiler kenti tanır. Oysaki diğer yerlerden gelenler burayı gördükleri zaman tarihi birer elçi gibi gidecekler, başka yerlerde Tarsus’un tanıtımını yapacaklar. Festivalin sosyal, ekonomik, kültürel, her açıdan muazzam etkisi olacak diye düşünüyorum” diye konuştu.

TARSUSTA SAHMERAN COSKUSU 4 TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU
TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU 3

Kortej, yürüyüşün ardından Cumhuriyet Alanını dolduran kalabalık, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin ‘Şahmeran Tarsus’ta’ isimli festival açılışı gösterisini beğeni  izledi. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü ve Girişimci İş Kadınları Derneği de (GİŞKAD) ‘Şahmeran Efsanesi’ isimli defile gerçekleştirdi. Defile katılımcılardan tam not aldı.

3 GÜN DERT TASA YOK

Açılışta vatandaşlara seslenen Başkan Seçer, “Öğrenciler, çalışanlar, emekliler, çiftçiler, özellikle gençler 3 gün boyunca derdi ve tasayı bir kenara bırakın. Burada arkadaşlarınızla dostlarınızla bir arada olun. Çok güzel etkinlikler var. Türkiye’nin her tarafından, 11 ülkeden 300 sanatçı, halk dansları toplulukları burada. Onları izlemenizi tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

TARSUSTA SAHMERAN COSKUSU 3 TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU
TARSUS’TA ŞAHMERAN COŞKUSU 4

Konuşmaların ardından Seçer, hat sanatının usta ismi Etem Çalışkan’a ‘Festival Onur Ödülü’nü sahnede takdim etti. Festival çerçevesinde Sanatçı Haldun Dormen’e de ‘Festival Onur Ödülü’ verildi. Başkan Seçer sanatçı Simge’ye çiçek ve Şahmeran heykeli takdim etti.

Sanatçı Simge ise Tarsus’u çok sevdiğini belirterek, “Bu gece daha da enerji dolu. Şahane bir kalabalık var, çok keyifli bir gece geçireceğimizden eminim” şeklinde konuştu. İHA