TRANSFER SKANDALI

TRANSFER SKANDALI
REKLAM ALANI
02.07.2020
1.725
A+
A-

CHP’den Ak Parti’ye Ak Parti’den de geçtiğimiz günlerde CHP’ye geçen Kepez Belediyesi Meclis Üyesi Eşref Ural’ın transferi tam bir skandala dönüştü. İddiaya göre Ural, CHP İl Başkanlığı’nın haberi olmadan CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz tarafından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştürüldü. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’den başkan yardımcılığı alamadığı için istifa ettiği öğrenilen Ural, CHP tarafından da partiye kabul edilmedi

CHP’den Ak Parti’ye Ak Parti’den de geçtiğimiz günlerde CHP’ye geçen Kepez Belediyesi Meclis Üyesi Eşref Ural’ın transferi tam bir skandala dönüştü. İddiaya göre Ural, CHP İl Başkanlığı’nın haberi olmadan CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz tarafından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştürüldüğü belirtildi. Yapılan transfere sosyal medyadan hem CHP’ye hem de Ural’a büyük bir tepki oluştu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’den başkan yardımcılığı alamadığı için istifa ettiği öğrenilen Eşref Ural, CHP’de yapılan toplantıda alınan karar ile partiye alınmadı.

KILIÇDAROĞLU’NA FETÖ SUÇLAMASI

Ural, Ak Parti’ye geçiş sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şu sözleri sarf etmişti:

“Yalan, dolan, lafazanlık, gıybet ve hamaset parti için kültürel etkinlik haline gelmiştir. CHP yalan makinelerinin, cahillerin, soytarıların, sonradan görmelerin ve ahlaksızların cirit attığı Bizans sarayına dönmüştür. Toplumun bütün kesimlerine açılıyoruz yalanlarıyla makam ve mevki sahibi. CHP kuruluş felsefesine aykırı olarak, uluslararası güçler, Gülen Cemaati ve bazı Avrupa Birliği ülkeleriyle ilkesiz ve karanlık ilişkilere girmek suretiyle hem kendisine hem de ülkemize ihanet etme noktasına gelmiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere ‘Kendisi Pensilvanya’da mukim fakat ruhu CHP Genel Merkezi’nde mevcutlu’ şeklinde tarif ettikleri Fettullah Gülen’in katkıları bulunduğunu belirterek, teşekkür etti.”

ÖZÜR İŞE YARAMADI

Kepez Meclis Üyesi Eşraf Ural, geçişten sonra sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı ve partililerden özür dileyerek, “Bilindiği gibi siyasal yaşamıma daha önce de içinde bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi saflarında devam etme kararı aldım. Bu karar nedeni ile kamuoyuna bazı açıklamalar yapma zorunluluğu doğmuştur. 1. 2014 Eylül ayında, Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden istifa ederken kullanmış olduğum dil ve yöneltilen suçlamalar, maksadını aşan ve bir camiayı rencide ederek kırıcı sonuçlar doğurmuştur. Dönemin siyasal konjonktürü içerisinde meydana gelen bu üzücü durum için Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm parti emekçilerinden özür dilerim. Ülkemizin içinden geçtiği dönemde yaşanan sıkıntıların çözümü konusunda bir karargah durumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin güçlendirilmesi ve gelecek iktidar günlerine hazırlanması için Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında toplanmanın ZORUNLULUK olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar gerek partimde gerekse Antalya siyasetine çeşitli makam ve mevkilerde hizmet etme onuruna eriştim. Bu süreç içerisinde makam ve mevkilerin geçici olduğunu yaşayarak öğrendim. Ast olan ülkemize, kentimize hizmet etmek ve bu hizmetin araçlarını üretmektir. Herhangi bir makam ve mevki beklentisi ile siyaset yapmıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ihtiyaç duyduğu her yerde var olacağımın bilinmesini isterim. Bugün Türkiye, ekonomik ve siyasal anlamda sıkıntılı bir sürecin içindedir. Bu sürecin aşılması ve ülkemizin yeniden demokratik bir ortama kavuşması için sosyal devleti önceleyen, sosyal demokrat anlayışa sahip bir iktidara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilinç ve düşünce ışığında Cumhuriyet Halk Partisi’nin çalışmalarına bütün gücümle katkı koyacağım” ifadelerine yer verdi.  

BAYAR, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Bunun yanı sıra CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Ankara’ya giderek CHP Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Bülent Kuşoğlu ile Antalya ve örgüt hakkında birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Gündemdeki bir diğer konu olan eski AKP’li Kepez Belediye Meclis üyesi Eşref Ural’ın partiye üye yapılmaya çalışılması hakkında, tabanının ve örgütün görüşlerini Genel Başkan’a aktardığını ifade eden Başkan Bayar açıklamasının devamında, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı, Sayın Seyit Torun ve Sayın Bülent Kuşoğlu ile görüşerek kentimiz ve örgütümüz adına son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Genel Başkanımızla; kurultay sürecini, belediyelerimizin pandemi sürecindeki çalışmalarını, örgütün beklenti ve taleplerini konuştuk. Gündemde olan eski AKP’li Kepez Belediye Meclis üyesi Eşref Ural’ın, parti geleneği ve hiyerarşisi yok sayılarak üye yapılmaya çalışılması da masada konuşulan konular arasındaydı. Partimizden istifa ederken ağza alınmayacak ithamlarda bulunan, tekrar partimize dönme çabaları kamuoyunda ve örgüt tabanında büyük tepki uyandıran Eşref Ural ile ilgili örgütümüzün ve partililerimizin, görüşlerini ve düşüncelerini Genel Başkanımıza aktardık. Genel Başkanımız gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi.

URAL KONUŞTU

Yaşananlar ile ilgili ilk kez açıklama yapan Kepez Meclis Üyesi Eşref Ural, “Partide alınan karar ile ilgili duyumlar alım ancak daha resmi bir açıklama yok. Parti tabanında istifa ederken söyleklerim tepki ile karşılandı. Parti yönetimi genel merkez ile görüşmüş. Karar değişikliği olduysa o zaman söylediklerimden dolayı olmuştur. Özür diledim ancak yeterli bulunmamış. Parti beni kabul etmezse ne yapacağım ile ilgili kesin bir şey yok. Onun için çok bir şey söyleyemem. Çünkü resmi olarak bir şey yok. Red cevabı gelirse Ak Parti’ye geri dönmeyeceğim. Bu hem etik olmaz hem doğru olmaz. Muhtemelen bağımsız devam edeceğim. Ancak daha hiçbir şey belli değil. Yeterince tartışıldım artık tartışılmak istenmiyorum. Başkan Hakan Tütüncü’den görev istediğim doğrudur. Ancak istifa sebebim bu değil. Belediye meclis üyesinin görev istemesinden daha doğal bir şey yok. Görev istedim ancak vermediler buda olan bir şey” dedi. YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.