AÇLIĞIN SEBEBİ İŞSİZLİK

 

Türkiye’de işsiz sayısı 88 bin kişi artarak, 3 milyon 531 bin kişiyi buldu. İşsizlik rakamlarındaki en çarpıcı nokta ise 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfusun12 milyon 983 bin 97’sinin işsiz olması. İşsizlik sorununa dikkat çeken Başkan Balık, “İşsizliği çözmeden, açlık sınırını çözemeyiz” dedi

İşsizlik rakamları artmaya devam ediyor. Türkiye’de işsizlik 88 bin kişi daha artarak, 3 milyon 531 bin kişiyi buldu. 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfusun 12 milyon 983 bin 97’sinin işsiz olması dikkat çekiyor. İşsizliğin açlık sınırının yükselmesine neden olduğunu dile getiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Türkiye’de 3 milyona yakın memur var. Bunların yüzde 80’i yoksulluk sınırında maaş alırken, geri kalan ise açlık sınırının altında maaş alıyor. İşsizlik sorununu çözmeden, açlık sınırını çözemeyiz. Türkiye’de ciddi anlamda üretme sıkıntısı var. İşsizlik devam ettiği sürece yoksulluk ve açlık da devam edecektir” diye konuştu.

YETERSİZ ÜCRET

Asgari ücrete de değinen Başkan Balık, “Açlık sınırı geçen ay 2 bin 350 liradaydı. Bu ay ne olur bilmiyoruz. Bu ay 2 bin 400 liraya çıkacaktır. Şu anda asgari ücret 2 bin 20 lira. Semt pazarlarında sivri biber 12, domatesin 10, patlıcanın 10 lira olduğu bir ortamda geçinmek mümkün değil. Dolayısıyla asgari ücretle ortalama bir mutfağın bir haftalık masrafı 250 lira civarında. Ayda 4 hafta olduğu için aylık bin lira sadece mutfak malzemesine gidiyor. Bunun yanı sıra kira, elektrik, su derken insanların 2 bin 20 lira ile geçinmesi mümkün değil. Asgari ücret fazla görünse bile son 4-5 ayda yaşadığımız enflasyon farkından dolayı şu anda itibarı ile yetersizdir” ifadelerine yer verdi.

“ZOR DURUMA GEBE”

Siyasi partilerin 31 Mart seçimleri için verdikleri vaatlerinde inandırıcı olmadığını savunan Başkan Mehmet Balık, “31 Mart’tan sonra piyasanın zor durumlara gebe olduğunu hepimiz biliyoruz. Siyasiler bol keseden vaat veriyor ancak bu güne kadar hiçbirini gerçekleştiremediler. Birçok şeyi yapamadılar. Yani söylenilen vaatlerin hiçbiri yapılacak vaat değildir. Bunlar sadece lafta kalacaktır. Hatta yoksulluk giderek daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: