CARETTA YUVASINA ÖNLEM

Yunus İÇEN02.05.2018 07:33:19

1e5ce73f6dc16a741e5a.jpg

Kemer’de yumurta bırakmak için sahile çıkan Caretta Caretta’nın yuvası koruma altına alındı. Yuvanın kontrol altına alınmasını bazı yerli ve yabancı turistler de ilgiyle izlerken, bazıları da cep telefonu ile fotoğraf çekti

 

 

Kemer’in Ulupınar Mahallesi’ne bağlı Çıralı Köyü’nde önceki gece sahile çıkan Caretta Carettalar, kıyıdan yaklaşık 10 metre içeride yumurtalarını bıraktı. Caretta Caretta’nın yumurtlamasının ardından Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi yetkilileri, yeri tespit edilen yuvayı koruma altına aldı. Kooperatif Başkan Yardımcısı ve Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya, Çıralı sahiline Caretta Carettaların yumurtalarını bırakmaya başladıklarını söyledi.

Altınkaya, kooperatif ve komisyon üyeleriyle Çıralı sahilinde kamp kuranları uyarıp, araç giriş çıkışlarını yasakladıklarını belirterek, “Geceleri gönüllü arkadaşlarımız sahile inen ve ateş yakan misafirleri uyarıyor. Amacımız burada yuvaların üzerine basılmasını önlemek” dedi.

Geçen sene denizle buluşan Caretta Ceratta yavrularından da bahseden Altınkaya, “Geçen sene 74 yuva vardı. Bu yuvalardan yaklaşık 4 bin yavruyu denizle buluşturduk. Bu sayıyı bu sene artıracağız. Buraya gelen tatilciler, Caretta Caretta yavrularını görmeye geliyor. Bu turizme büyük katkı sağlıyor” diye konuştu.

Rusya’dan Çıralı’ya ailesiyle tatile gelen 41 yaşındaki Natalia Perunova ise Türkiye’nin en güzel dağlarında trekking yaptıklarını belirterek, Türkiye’yi çok sevdiklerini söyledi.Çıralı’da sahilin çok güzel olduğunu anlatan Perunova, “Burada bir sürpriz ile karşılaştık. Caretta Carettaların yuvalarını görmek bizi sevindirdi. Burada yapılan yuvayı koruma altına alma projesi çok güzel. Onları korumak önemli. Küçük yavrular için şans diliyorum. Bu doğa ve insanlar için önemli bir çalışma” ifadelerine yer verdi.

Yuvanın kontrol altına alınmasını bazı yerli ve yabancı turistler de ilgiyle izledi. Bazıları da cep telefonu ile fotoğraf çekti. Etrafı demir kafesle çevrilen yuvanın üzerine farklı dillerde uyarı yazısı asıldı. YUNUS İÇEN / KEMER GÜNDEM HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir