ÇİFTE FUAR BEREKETİ

ÇİFTE FUAR BEREKETİ
REKLAM ALANI
17.01.2019
117
A+
A-

ANFAŞ’ta düzenlenen 30. Otel Ekipmanları ve 26. Gıda ve İçecek Fuar’ı kapılarını açtı. 435 katılımcının 3 bin 500’ün üzerinde markasını sergileyeceği organizasyon, 19 Ocak’a kadar yurt içi ve yurt dışından 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşmas ANFAŞ 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı kapılarını açtı. 4 gün boyunca 435 katılımcının 3 bin 500’ün üzerinde markasını sergileyeceği organizasyon, 19 Ocak’a kadar yurt içinde 7 bölgeden, yurt dışında 36 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak. Turizm ve gıda sektörünün tüm paydaşlarını tek çatı altında bir araya getiren iki dev organizasyonun açılış törenine Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İsmail Afşar, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Kültür Ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, ilçe belediye başkanları, oda ve borsa başkanları ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Törende 30 yıllık katılımlarından dolayı Makine Mühendisi N. Coşkun İrfan’a plaket takdim edildi.

“TÜRKİYE KAZANACAK”

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdık, “Fuarcılık sektörü ülke ve kent ekonomisinin can damarlarıdır. ANFAŞ, Antalya turizmini 12 aya yayma hedeflerine, fuarcılık turizimiyle en çok katkıyı sağlamıştır. Bugün bu iki fuarımızın 40 bin metrekarelik kapalı alanımızda eş zamanlı olarak açılışını gerçekleştiriyoruz. Fuarımız otel, restoran, kafe sektörünün (HORECA) Türkiye’deki en büyük buluşmasıdır. 40 ülkeden bakanlıklarımız, paydaşlarımız, acentelerimiz aracıyla getireceğimiz alım heyetiyle, katılımcılarımız arasında en az 45 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefliyoruz. Hep birlikte Antalya’nın fuar ve kongre kenti haline gelmesi için çalışıyoruz. ANFAŞ fuarları, tüm Türkiye’nin fuarlarıdır. ANFAŞ kazandıkça Antalya, Antalya kazandıkça Türkiye kazanmaya devam edecektir” diye konuştu. Hemen ardından kürsüye çıkarak konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ise yerli ürün kullanımına dikkat çekti. Açıköz konuşmasında, “Bizler de uzun yıllardır bu fuarlara katılıyoruz. Bu sene biraz farklı çünkü bizler TAFED olarak ‘Yerliyse Yeriz’ sloganıyla, sanayiden gıda ürünlerine kadar tamamen yerli ürünler kullanma kararı aldık. Yerli üreticilerimizin yanındayız. Yabancı üreticiler varsa aramızda alınmasınlar, kusura bakmasınlar. Önce can, sonra canan” ifadelerine yer verdi.

“FUARLARA DESTEK OLMALIYIZ”

Vali Münir Karaloğlu, yerli markaların fuarlara destek olması gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasında, “Antalya olarak turizm sektöründe 2018’i rekorlarla kapattık. 2019’a da büyük ümitlerle girdik, beklentimiz yeni rekorların gelmesi. Bugün 2019’un sektörle ilgili ilk fuarının açılışındayız. Bu fuarlar sektörün büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. Eğer pastayı daha çok büyütmek istiyorsak, fuarlarımıza daha büyük destek vermeliyiz. Geçenlerde ANFAŞ başkanımızla bir konuşma yaptık. Antalya’da sektörün içinde olup, fuarlara destek vermeyen firmalar olduğunu duydum ve çok üzüldüm. Eğer yaptığımız sektörde işimizi büyütmek istiyorsak, yerli fuar markalarıyla büyütmek zorundayız. Yaptığımız işin pazarlanması, uluslarası arenaya çıkması için en önemli araç fuarlardır. Bu fuarları el birliğiyle büyütmek, uluslararası markalar haline getirmek zorundayız” diye konuştu.

“HEDEF 70 MİLYON TURİST”

Vali Karaloğlu konuşmasının devamında, “Turizm sektörü, 60 sektöre destek veren, ekonomiyi tabana yayan çok önemli bir sektör.  Sadece otelcilerin, seyahat acentelerinin, tur operatörlerinin para kazandığı bir sektör değil bu. Çiftçimiz de, sanayicimiz de bu sektörden payına düşeni alıyor. O yüzden turizmin büyümesi, ekonomimizin büyümesi açısından çok önemli. Geçtiğimiz günlerde, Kültür ve Turzim Bakanımız 2023 hedefini revize etti. Daha önce 2023 vizyon belgesinde Türkiye, 50 milyon turist, 50 milyar dolar hedefi koymuştu. Sayın bakanımız yeni hedefimizi 70 milyon turist, 70 milyar dolar olarak revize etti. Bunu başaracak potansiyele sahibiz. Bunun için işbirliği yapmamız lazım” ifadelerine yer verdi. Karaloğu açılış sonrasında bütün standları gezerek ziyarette bulundu. YİĞİT ERASLAN / ANTALYA GÜNDEM HABER

 

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.