EMNİYETTEN, ŞOFÖRLERE EĞİTİM

Okulların açılmasına sayılı günler kala emniyetten de gerekli tedbirler alınmaya başlandı. 2018-2019 eğitim, öğretim yılının sorunsuz geçmesi ve öğrencilerin güvenli bir şekilde taşınmalarının sağlanması amacıyla, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından okul servis araçları eğitim toplantısı düzenlendi

Yeni eğitim, öğretim yılının başlamasına günler kala emniyet personelleri, okul servis şoförlerine bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, Trafik Denetleme Şube Müdürü Oray Ertuğrul, Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin ve servis şoförleri hazır bulundu. Emniyet personelleri, okul servislerinde bulundurulması gereken araç ve gereçler ile şoförlerin uyması gereken kuralları anlattı.

Servisçiler Odası Başkanı Şahin toplantıda, servis ücretlerine yüzde 15 zam geldiğini belirterek, giderlerinin arttığını söyledi.  Başkan Şahin, “Artan giderlere rağmen yapılan bu zam yeterli değil, akaryakıta gelen zamlar ortada. 0-3 kilometre 155 lira oldu. Servis ücretlerimiz mesafe arttıkça yükseliyor” dedi.

EMNİYETTEN ÇİFTE DENETİM

Okul servis şoförlerinin çifte denetime tabi tutulacaklarını dile getiren İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, “Bu yıl 8 ayda 4 bin 88 okul araç denetledik. Bu yılı henüz tamamlamadık fakat ölümlü bir kaza olmaması sevindirici. Yaralanan kazalar ise geçen yıla oranla 106’dan 52’ye düşmüş. Ciddi bir düşüş var. Umarım bu rakamları yıl boyunca koruruz. Kazaları önlemek adına bu yıl servis şoförlerini çift denetime tabi tutacağız. Okul aile birlikleri ve velilerle işbirliği yapacağız. Hatta her serviste bir çocuğumuzu görevlendirip sizi denetlemesini isteyeceğiz. Kural ihlallerinde bizi bilgilendirecekler. Biz de gerekli işlemleri yapacağız” şeklinde konuştu.

“TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, korsan taşımacılığa dikkat çekerek bu konuda mücadele etmeye devam edeceklerini bildirdi. Servisçilerin ekmeğine kimseyi ortak etmeyeceğiz diyen Şengül, “Odamızın bir denetim sistemi olduğunu biliyoruz. Bir takım sorunları bize ulaşmadan kendi içinizde çözmenizi isteriz. Çünkü bizim cezalarımız çok ağır, ekonomik olarak da genel bir sıkıntı var. Sizin ekmek paranızı bu cezalara yatırmanızı istemiyoruz. Antalya, Türkiye’nin en önemli yerlerinden birisi. Dolayısıyla buradaki servis araçları da sürekli yollarda olacağından ve ilimizi temsil ettiğinden Türkiye’ye örnek bir servis sistemi kurmamız gerekiyor. Servis araçlarımızın karışacağı en ufak bir kazaya tahammülümüz yok. Kural ihlali yapan sürücüleri ceza yazıp bırakmayacağız. Sürekli denetim altında tutacağız. Geçtiğimiz yıllarda alkollü servis yapan sürücülerimiz oldu. En ağır şekilde cezalar verildi. Bu gibi durumları önlemek adına geçen yıl denetlemede 2 ekibimiz görev alırken, bu yıl 4 ekip aynı anda gelerek denetim yapacak. İlk hafta yoğun bir servis denetimimiz olacak” ifadelerini kullandı. FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir