Kurban derisini THK’ya verenlere oyuncak hediye

Kurban derisini THK’ya verenlere oyuncak hediye
REKLAM ALANI
29.07.2020
583
A+
A-

ANTALYA’da yaptığı ahşap oyuncaklarla çocukların hayal dünyasını süsleyen Haşim Süzme (74), kurban derisini Türk Hava Kurumu’na (THK) bağışlayan herkese ahşap boyama objeleri, uçurtma veya akıl oyunu hanoi kulesi hediye edecek.

Antalyalıların ‘Haşim Usta’ olarak tanıdığı Bağ- Kur emeklisi 4 çocuk babası, 3’ü kız 4 torun dedesi Haşim Süzme, çocukluğundan bu yana oyuncaklarla ilgileniyor. Kalabalık bir ailede oyuncaklara hasret büyüyen Haşim Usta, küçüklüğünden beri yaptığı uçurtmalarla çevresine nam saldı. Kastamonu’da, ilkokuldayken öğretmeninin teşvikiyle okulun kırılan trampet bagetlerini onaran Süzme, daha sonra kırılan oyuncakları tamir etmeye başladı. Çocuğunun bu ilgisini gören babası, Haşim Süzme’yi İstanbul’da bir oyuncak yapımcısının yanına verdi. Burada iyice ustalaşan Haşim Süzme, bütün hayatını oyuncak ve çocuklara adadı. Daha sonra Antalya’ya yerleşen Süzme, burada kiraladığı iş yerlerinde oyuncak yapmaya devam etti. Haşim Usta, farklı türde topaçlar, hanoi kulesi oyunu, çivili stat, ahşap kuklalar, Osmanlı cambazı, ses ağacı ve ahşaptan yapılan yüzlerce oyuncağı elleriyle yapıyor.

Kültür Bakanlığı tarafından geleneksel el sanatçısı unvanı verilen Haşim Süzme, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla ilkokullarda öğrencilere ahşap oyuncak eğitimi veriyor.

Kurban Bayramı’nda, Türk Hava Kurumu (THK) ve Agora AVM ile birlikte ortak bir proje gerçekleştireceklerini söyleyen Haşim Süzme, “Her yıl farklı organizasyonlara imza atıyoruz. Bu yıl farklı bir proje için yola çıktık. Hem Türk Hava Kurumu’nu yeniden popüler hale getirmek, hem de çocuklarımızı sevindirmek istedik. Kurban derisini THK’na bağlayan ve elinde bağış makbuzu bulunan herkese ahşap boyama objeleri, uçurtma veya akıl oyunu hanoi kulesi hediye edeceğiz. Yaklaşık bin çocuğu sevindirmeyi hedefliyoruz” dedi. Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.