MANAVGAT’A KIYMAYIN

MANAVGAT’A KIYMAYIN
REKLAM ALANI

Türk turizminin lokomotifleri arasında yer alan Manavgat’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2 km’lik sahili önünde yer alan Ulualan Bölgesi’nin 4 kişiye golf alanı yapımı için planlaması, Manavgat halkını ayağa kaldırdı. Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde kurulan sivil platform, Ulualan’ı korumak için Türkiye çapında çalışma başlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30.11.2018 onaylı planında, Manavgat’ın Ulualan Bölgesi’nde 3 tanesi konaklamalı 75 şer hektar, 1 tanesi konaklamasız 55 hektar olmak üzere 4 ayrı parça halinde yaklaşık 280 hektarlık alanı, sadece “Golf Alanı” kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlandı. Planda, Manavgat halkının özellikle istediği Yat Limanı-Marina ve Tekne Çekek Yeri’nin de iptal edilmesi, Manavgat halkını ayağa kaldırdı.

BAŞKAN SÖZEN STK’LARI TOPLADI

Ulualan’ın golf alanı olarak değil, sosyal donatı alanları, yat limanı ve tekne çekek yeri ve bölgesel ihtiyaçlar dikkate alınarak, “dayatmayla değil” ortak akılla planlanmasını isteyen Manavgat halkı, Bakanlığı hatadan döndürmek amacıyla harekete geçti. Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde acilen toplanan sivil toplum kuruluşları, “Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu” nu oluşturdu.

PLATFORM DESTEK TOPLUYOR

Platformun 10 kişiden oluşan Yürütme Kurulu, çalışmalarına siyasi parti temsilcilerini ziyaret etmekle başladı. Platform Yürütme Kurulu, Belediye Başkanı Şükrü Sözen’le birlikte AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti, DSP, Saadet Partisi ve BBP ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek destek istedi. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM’ne verdiği soru önergesi verdi.

SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENİYOR

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platform’u önümüzdeki günlerde tüm halkın ve STK’ların katılacağı bir basın açıklamasının planlamasını yaparken Manavgat halkı da “Ulualan Ölü Alan Olmasın, Manavgat Sahiline Dokunmayın, Ulualan Desteğini Bekliyor” hashtagleri ile sosyal medya üzerinde örgütlenmeye başladı. Platform Başkanı SMMM Odası Başkanı Nezih Özgenç, Ulualan’ın çocukların geleceği olduğunu belirterek, 4 kişiye değil Manavgat halkının rantına açılması gerektiğini söyledi. 

ULUALAN KENTİN GELECEĞİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de, “Manavgat tarihinin en önemli ve geleceğimizi ilgilendiren çok önemli bir karar arifesindeyiz. Bugüne kadar bu alanı koruduk. Oranın milli emlak arazileriyle, belediyenin yerleriyle, özel mülkiyetleriyle bütüncül bir plan çalışmasıyla değerlendirilmesi gerekiyor. Yetkili mercilere müşterek hareket ettiğimizi gösterebilirsek, halkımızın hassasiyetlerini ve önceliklerini doğru aktarabilirsek burayla ilgili yeniden bir değerlendirme çalışması yapılabilir. Böylesine yaptık oldu denirse, bu kent halkı küser. Golfe de karşı değiliz, ama bu alanın 4 kişiye tahsis edilmesi yanlış. Bunu çözemezsek hesabını bu kente veremeyiz. Benim temsil ettiğim koltukta oturmamın bile anlamı kalmaz. Orası bu kentin geleceği. Kaybettiğimizde şamdanla arasak bulamayacağımız bir yer orası.  Amacımız ayak direme, cephe oluşturmak değil. Amacımız el birliğiyle önemli kabul ettiğimiz bir konuyu üst ölçekte ilgili kurumlara anlatabilmek” dedi. AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.