OKULLARIN KANAYAN YARASI ‘KERMESLER’

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında son zamanlarda okulların temizlik, kırtasiye, araç ve gereçleri karşılamak için çok sayıda kermes düzenleniyor. Eğitime yeterli desteğin olmadığını belirten EĞİTİM-İŞ Başkanı Fatin Iltar, “Kermes düzenlemeleri yıllardır içimizde kanayan bir yara” dedi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında son zamanlarda okulun temizlik, boya, kırtasiye, araç ve gereçleri karşılamak için tek dönem de ikiden fazla kermes düzenleniyor. Düzenlenen kermeslerde toplanan paralar Aile Okul Birliği Başkanı tarafından müdürlere teslim edilerek, okulların eksiklikleri gideriliyor. Eğitime yeterli desteğin verilmediğini savunan Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ) Başkanı Fatin Iltar, “Kermesler son yıllarda arttı. Buda okulların kanayan yaraları haline geldi. Milli Eğitim Bakanlığı okullara yeterli ödenek göndermiyor. Kamuoyunu da yanıltılıyorlar. Okul müdürleri okullarda eksik ihtiyaçları karşılayabilmek için kermes gibi çeşitli yollara başvuruyor. Bu kermes velileri, öğrencileri ve öğretmenleri çok büyük sıkıntıya sokuyor. İnanın ceplerinde para olmasa dahi bu kermes için yarışa giriliyor. Bu kesinlikle yanlış bir şey. Eğer ki sosyal bir etkinlik yapacaksanız tamamen çocuklara yönelik olmalıdır. Kermes zoraki okullara kaynak yaratma yöntemidir. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara nasıl yardım yapıyorsa, devlet okullarına da destek vermek zorundadır. Verilecek destek belli bir ödeneğin ayrılması ve yeterli olmasıyla ilgilidir” şeklinde konuştu.

İMAM HATİPLERE AYRICALIK

İlkokul ve ortaokullarda düzenlenen kermeslerin çocuklarda ve velilerde psikolojik baskı oluşturduğunu ileri süren EĞİTİM-İŞ Başkanı Fatin Iltar, “Kermesler çocuklarda ve velilerde psikolojik baskı oluşturuyor. Okul müdürleri tarafından, velilerden kermes dışında ödenek parası, hizmet ve temizlik parası isteniyor. Çözüm yolu olarak devlet özel okula yaptığı yardımın yarısını devlet okullarına yaparsa, bu sıkıntılar çekilmeyecek. Şuanda bilimsel eğitim yapan okulların sayısı fazla olmasına rağmen İmam Hatip okullarına ayrılan ödenek çok fazladır. İmam Hatip okullarında genellikle öğle yemekleri karşılanıyor, kampanya düzenleniyor. MEB devlet okullarında İmam Hatip ve diğer okullar diye ayrımcılık yapmaması gerekiyor” diye konuştu.

KANTİN FİYATLARI ZİRVEDE

İlkokul ve ortaokullarda kantin fiyatlarının yüksek olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini vurgulayan EĞİTİM-İŞ Başkanı Fatin Iltar sözlerine şu şekilde devam etti:

“Okul kantinlerin de fiyatlar almış başını gidiyor. Şuanda normal piyasayla, kantinler eş değer gidiyor. Bir öğrenciye eskiden 5 lira, 10 lira harçlık yeterken, şimdi yetmez durumda. Eskiden kantinden daha uygun ve kaliteli ürünleri vardı. Şimdi ise denetim az ve ürünler kalitesiz. Daha önce kooperatifleşme vardı. Özel sektörle beraber özelleştirmeler artması nedeniyle, bu işletmelerde özel sektörlerin elinde. Maalesef amaç, para kazanıp kar yapmak olduğu için bunun önüne geçilemiyor. Şuan da eğitim sisteminde gelinmek istenen durum içler acısı. Amaç devlet okullarını özelleştirme ve özel okulları arttırma çabası içerisindeler.” EBRU KOÇAK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: