TANIŞ BAROYA ADAY

TANIŞ BAROYA ADAY
REKLAM ALANI
27.09.2020
363
A+
A-

AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Ekim ayında seçime gidecek olan Antalya Baro Başkanlığı’na, Avukat Makbule Tanış aday olduğunu açıkladı. Türkiye’de 80 tane baronun olduğunu ancak bunlardan sadece 4 tane baro başkanın kadın olduğunu söyleyen Avukat Makbule Tanış, “Bugüne kadar hiç kadın başkanımız olmamış. Baroya bir kadın eli değişin istiyorum” dedi

Ekim ayında seçime gidecek olan Antalya Baro Başkanlığı’na, Avukat Makbule Tanış aday olduğunu açıkladı. Türkiye’de 80 tane baronun olduğunu ancak bunlardan sadece 4 tane baro başkanın kadın olduğunu söyleyen Avukat Makbule Tanış, “Antalya Barosu Olağan Genel kurulu 3-4 Ekim’de Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi alanında yapılacak.  Mehmet Kaya, Hüseyin Geçilmez ile birlikte üç adayız. Polat Balkan bu seçimde aday değil. Ben bu meslekte 30 yılını dolduran bir avukatım. Baronun birçok kurulunda görev aldım, yönetim kuruluna seçildim. Türkiye Barolar Birliği’nde delegeliğim var. Türkiye Barolar Birliği’nin kurullarında yer aldım. Avukatlık mesleğiminim yanı sıra yöneticilikte yaptım. Bu süreçlerde elde ettiğim deneyimlerimi arkadaşlarımla da paylaşmak için aday oldum. Baromuz 1926 yılında kuruldu. O günden bugüne kadar hiç kadın başkanımız olmamış. Baroya bir kadın eli değişin istiyorum. Buda önemli bir etken. Kadının elinin değdiği her yerde bir mücadele, birlik, sevgi vardır. Kadınlar daha toparlayıcı. Temmuz ayında barolarda toplu baro kurulması yasalaştı. Ayrışmalar başladı. Bizim çok ciddi sorunlarımız var. Biz bu kadar yoğun sorunların içerisinde mücadele ederken şimdi ayrışma dönemi yaşamayalım istiyorum. Bu dönemde bir kadın olarak bu birlik ve beraberlik olsun istiyorum” dedi.

“KADIN SAYISI AZ”

Aslında bir dönüşüm geçiriyoruz diyen Tanış, “Akdeniz Üniversitesi Rektörü de kadın. Çok güzel oldu bu değişim. İstanbul sözleşmesinin konuşulduğu bir dönem geçiriyoruz. Kadınların olaylara bakışı daha farklıdır. Kadınlar daha detaycı, daha planlıdır. Hiç kadın başkan çıkmadı. Antalya Barosu bir kadın başkana hazır. Ancak buradaki konu kadın meselesi olmamalı. Ben hiçbir zaman ben kadınım beni destekleyin demedim, dememde. Burada önemli olan liyakatdır, layık olmaktır. Mesleğimizin kadını, erkeği yoktur. Baromuzun yarısı kadın yarısı erkektir. Ancak üst yüzey yönetimde kadın sayımız çok az. Alt kademede çok sayıda kadın çalışanımız var. Ancak kadınların artık üst düzeyde görev yapmalı. Türkiye’de 80 tane baronumuz var ancak sadece 4 tane baro başkanımız var. Bu sayı yok. Kadınların sayıları her yerde artsın. Kadın her zaman daha toparlayıcıdır. Sayılar mutlaka artmalı. Önceki yönetimimiz elinden geleni yaptı. Bizde onların yaptıklarının üstüne koymak için gayret vereceğiz. Son iki yılda çok zorlu bir süreç yaşadık. Polat başkan gerçekten çok güzel bir mücadele verdi. Bu bir bayrak yarışı. Bizde yapılanların üstüne koymak için çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.