“TAVUK KONUŞULMUYOR”

Ramazan ayının ilk haftasının haraketli geçeceğini belirten Kasaplar Odası Başkanı Yardımcı, piyasanın çok kötü olduğunu söyledi. Et zammı haberlerine de değinen Yardımcı, tavuğa da zam geldiğini fakat kimsenin bunu konuşmadığını da sözlerine ekledi

Ramazan ayının gelmesi, zamları da beraberinde getirdi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve aynı zamanda Antalya Kasaplar Oda Başkanı Osman Yardımcı, et sektöründe fazla bir artışın yaşanmadığını, kıymanın 44 lirayken 46 liraya çıktığını söyledi. Vatandaşın Ramazan’da ucuz et yemelerini istediklerini kaydeden Başkan Yardımcı, zamdan taraf olmadıklarını belirtti. Ete zam geldiği zaman kasapların zarar ettiğini dile getiren Yardımcı, “Alım gücü düşüyor. 100 kilo et satıyorsan, zamanla 75 kiloya, 50 kiloya düşüyor. Her fiyat artışında esnafın karı olmaz, zararı olur. ‘Fiyatlara zam geldi’ diyerek sevinen kasap esnafı yok. Çünkü biz alışa göre satış yapıyoruz. Şuanda kasaplar zararda. Piyasanın durumu çok kötü. Giderlerimize zam geliyor. Bunun sonucu ne olacak?” dedi.

“YERİMİZDE SAYIYORUZ”

Kasapların zamlardan bir fayda görmediğini belirten ve ‘Yerimizde sayıyoruz’ diyerek sitem eden Yardımcı, her yıl Ramazan Ayı’nın ilk 1 haftasının hararetli geçtiğini ifade etti. Kasapların Ülkenin 20 milyonuna değil, 80 milyonuna ayarlama yapacaklarını kaydeden Yardımcı, arz-talep olduğu zaman üretimin ona göre yükselmesi gerektiğini belirtti. Yardımcı, “Bakanlık şu sıralar 44 bin koyun diyor. 80 milyon nüfusumuz olduğunu düşünürsek, 44 bin koyun çok değil. Bu ayarlamalar kişi başına göre yapılmalı. Kişi başı 1 koyun olsa 80 milyon etmez. Kişi başına en aşağıya 2 koyun düşmeli” şeklinde konuştu.

“FIRSATÇI MİLLETİZ”

Tavuk Kanatı’nın kilosunun 2 ay önce 7 lirayken şimdilerde 23 liraya çıktığını söyleyen Başkan Yardımcı, kimsenin tavuğa gelen zammı konuşmadığını fakat ete 2 lira zam gelince ülkeyi ayağa kaldırdıklarına dikkat çekti. Bir yerlerde bazı yanlışlar yapıldığını aktaran Yardımcı sözlerine şöyle devam etti:

 

“Şuanda bütün tavuk bile 10 lira, kanat 23 lira. Daha tam sezona girmedik. Bu nasıl olacak? Ben bugün 1 kilo kıyma alsam, 2 kilo kanattan iyidir.  Kışın tavuk üretimi zor, yazın ise daha kolay. Biz çok fırsatçı bir milletiz. Kışın talep olmayınca fiyatlar düşük, yazın talep olunca fiyatlar yüksek oluyor. Bize, ‘Zam var’ da demiyorlar. Biz faturaya bakınca anlıyoruz. Yukardan ne denilirse öyle yapılıyor. Bakanlığın yanında bir tek kasap esnafı var. Ne tavukçuya karışıyorlar, ne de başka bir esnafa. Bir kilo baklava 90 lira, maliyeti 50 lira bile tutmaz. Ona bir şey olmuyor. Geçen sene dondurma 10 liraydı şimdi 20-30 lira. Dondurmasına göre de değişiyor. Bir tek et mi göze batıyor? Ben istiyorum ki et ucuzlasın. Ete zam geldikçe biz zaten zarar ediyoruz. Bunu da kimseye anlatamıyoruz. En mağdur esnaf kesimi kasaplardır. Vatandaş alsın et yesin istiyoruz. Yarım kilo da olsa et tencerelerine girsin” FERAH VANLI / GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir