UTANÇ ANMASI

Dün Türk demokrasi tarihinin en önemli günlerinden birisinin yıl dönümüydü. 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçti. 251 kişinin yaşamını yitirdiği hain darbenin Türkiye’ye faturası da ağır oldu

Dün Türkiye’nin çok büyük bir tehlikeyi atlattığı tarihi 15 Temmuz‘un 2. yıldönümüydü. Darbe girişimi gecesi neler yaşandı? 15 Temmuz 2016 öncesinde planlanan hain darbe girişimi, İstanbul’da eski adıyla Boğaziçi Köprüsü’nün tanklar ve askerler tarafından kapatılmasıyla, Ankara’da ise jetlerin havalanmasıyla başlayan girişim halkın büyük direnişiyle savuşturuldu. Bu tarihten sonra ise devlet tarafından darbecilere karşı FETÖ operasyonları başladı. 251 şehidin verildiği 15 Temmuz‘da saat saat neler yaşandı?

Saat 16.16  Bir subay MİT’e gidip, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın alınması için kuruma saldırı olacağını ihbar etti. Saat 18.30’da Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezini aradı, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi. Saat 19.05’te, Genelkurmay 2. Başkanının emriyle, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine Türk Hava sahasındaki tüm uçakları indirildi. Saat 20.01’de, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinden Yüzbaşı Caner Gökçeoğlu tarafından Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinin emriyle ulaştırma uçaklarına uçuşun serbest olduğu bilgisinin geçildi. Saat 20.02’de Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuğgeneral Kırtıl tarafından ‘Yurt içi ve yurt dışı harekat gerekli olursa Genelkurmay ile koordine kurularak izin alınacaktır’ emri yayımlandı. Saat 20.05’te, Hava Kuvvetlerindeki darbecilerin uçuşu serbest bırakılmayan uçakların uçuşunun da serbest olduğunu duyurdu.

FİDAN AYRILDI

Saat 20.22 itibarıyla MİT Müsteşarı Fidan Genelkurmay karargahından ayrıldı.  Saat 20.23’te, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında toplanan 33 Özel Kuvvetler görevlisi Genelkurmay karargahına doğru otobüsle yola çıktı. Saat 20.25’te Hava Kuvvetleri Harekat Merkezindeki darbeci askerlerin Tuğgeneral Kemal Mutlum’un talimatıyla ilgili yerlere, bütün uçakların uçuşlarının serbest olduğu duyuruldu. Saat 20.49’da, Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan’ın odasına geçtiği, bu saatten sonra faaliyetlerin darbecilerin atama listesinde karargah sorumlusu olarak belirledikleri Mehmet Partigöç, Orhan Yıkılkan, Ramazan Gözel ve Mehmet Dişli tarafından organize etti. Saat 20.51’de, Tümgeneral Dişli ve ve Kurmay Albay Yıkılkan Genelkurmay komuta katına doğru çıktılar.

AKAR’IN ELLERİ BAĞLANDI

Saat 21.00’de, Tümgeneral Mehmet Dişli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın makam odasına girerek, ‘Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz’ diyerek darbeyi tebliğ etti. Bunun üzerine Orgeneral Hulusi Akar’ın söylenenlere tepki gösterdiği, bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini net olarak belirtti. Dişli’nin geri adım atmadığı, odanın dışına çıkarak hazır durumda bekleyen ekibe, komutana müdahale etmeleri emri verdi. Özel Kalem Müdürü Kurmay Albay Ramazan Gözel, Albay Orhan Yıkılkan, Yüzbaşı Serdar Tekin, Başçavuş Abdullah Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan’ın hep birlikte içeri girdikleri ve Levent Türkkan’ın içeri girer girmez oturmasını, zorluk çıkarmamasını söyleyerek bağırdı. Genelkurmay Başkanı’nı zorla koltuğa oturttup, bir bezle ağzını ve burnunu kapattılar. Ellerini plastik kelepçe ile bağladılar. Genelkurmay Başkanı Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan’ın silahı Genelkurmay Başkanı’na doğrultarak tehdit etti. Genelkurmay Başkanı’nın da ‘sık ulan’ diyerek tepki gösterdiği, ‘Ne yaparsanız yapın, bu girişiminizi desteklemeyeceğim’ diyerek karşılık verdi.

“TATBİKAT” DEDİ

Saat 21.23’te, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu’nun Özel Kuvvetler Komutanlığı personeline Genelkurmay karargahı koridorunda yol gösterdiği ve 2. Başkanın koruması Yusuf Yalçın ve nöbetçi astsubay Mehmet Satun’a olayın bir tatbikattan ibaret olduğunu söyleyerek yanılttı.

Saat 21.26’da, darbeciler tarafından oluşturulan Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibarıyla, ‘E-5 ve TEM’den İstanbul dışına çıkan trafik serbest bırakılacak, İstanbul içine giren trafik engellenecek ve geri çevrilecek’ emri verildi. Saat 21.43’te, Adana İncirlik 10. Üs Komutanlığı’nda yakıt ikmali için tanker uçağı kaldırıldığı, 58-0110 Asena 02 isimli uçağın yakıtla tanker uçağının kaldırılması yasak olmasına rağmen kanunlara ve emirlere aykırı kalkış yaptı. Saat 22.05’de darbeciler WhatsApp grubunda, ‘1. Ordu komutanı sürekli Kuleli Komutanını arıyor, 1.Ordu Komutanı hemen alınmalı’ talimatının verdi.

Saat 22.17’de, darbeci askerler tarafından Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, İhsan Uyar, Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün Genelkurmay Karargahı’ndan zorla çıkarıldı. Saat 22.18’de, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın Emir Subayı Yunus Can elleri ve gözleri bağlı olarak Genelkurmay Başkanlığı 1-A kapısından çıkarıldı.

Saat 22.21’de, Genelkurmay Karargahı mesaj ve evrak dağıtım sistemi (MEDAS) üzerinden ‘Sıkıyönetim Direktifi’ konulu mesajın ‘tüm bakanlıklar’ adreslerine gönderildi.

KÖPRÜLER KAPATILDI

Saat 22.28’de, haber kanallarında ‘İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçişi Jandarma tarafından trafiğine kapatıldı’ şeklinde son dakika haberlerinin yapılmaya başlandı.

Saat 22.32’da, İstanbul Emniyet Müdürü’nün tutuklanması talimatı verildi. Saat 22.36’da Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden Tuğgeneral Kemal Mutlum’un Erzurum kuleyi arayarak, 2 adet F-16 uçağının kaldırılması, içinde İçişleri Bakanı’nın bulunduğu sivil uçağın Malatya Erhaç Havalimanı’na indirilmesi talimatını verdi. Saat 23.02’de Başbakan Binali Yıldırım NTV’ye telefonla bağlanarak, emir komuta zinciri olmadan asker içindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eyleminin söz konusu olduğunu belirterek, “Milleti temsil eden hükümet iş başındadır. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz eylemin içerisinde olanlar en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir” dedi.

AKAR ÜSSE GÖTÜRÜLDÜ

Saat 23.03’te, Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar; Akıncı Üssü’ne götürüldü.

Saat 23.18’de, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı bombalandı. 7 kişi şehit oldu, 5 kişi yaralandı. Saat 23.37’de Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Akıncı Üssü’ne götürüldü. Saat 23.55’te darbeci askerler Moda Deniz Kulubü’ndeki düğün salonunu bastı. Saat 00.00 Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı bombalandı, 44 kişi şehit oldu, 36 kişi yaralandı.

Saat 00.02’de MİT tarandı. Saat 00.13’te darbeci askerler TRT’de zorla darbe bildirisini okuttu.

Saat 00.20’de WhatsApp grubundan, “Toplanan kitlelere ve askeri kuvvetlere karşı duran polislere silahla, tanklarla sert şekilde müdahale edilecek” emri verildi. Saat 00.24’te Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk’e bağlanarak, tarihi konuşmasını gerçekleştirdi. Saat 00.32’de “Yurtta Sulh” grubunda, “Arkadaşlar her şey planlandığı gibi devam ediyor, bu TV’lerin susturulması gerekiyor” talimatı verdi.

00.40’ta darbecilerin “Yurtta Sulh” gruplarında, “Arkadaşlar çok şükür Ankara ve İstanbul’da birçok hedef ele geçirildi, TRT’de bildiri okundu, aynen devam, harekatımıza karşı duranlara sert karşılık verilecek, emir budur” emri verildi. Saat 00.45’te Darbeciler Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden korsan darbe bildirisi yayınladı. 00.56’da, Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına 2 adet bomba atıldı. 2 kişi şehit oldu, 39 kişi yaralandı.  Saat 01.08’de Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binası ve yakını 2. kez bombalandı.

Saat 01.31’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendilerini Dalaman Havalimanı’na getiren helikopterden inerek Cumhurbaşkanlığı ATA uçağına bindi. 01.39’da TBMM Genel Kurulu salonu açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve bazı milletvekilleri Genel Kurul salonunda yerini aldı.  Saat 01.43’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde bulunduğu Cumhurbaşkanlığı ATA uçağı Dalaman Havalimanı’ndan havalandı.

 

KAPATMA TALİMATI

Saat 02.19’da Eskişehir BHHM’den Türk hava trafiğini NATO’nun görmemesi için NATO’ya kapatma talimatı verildi. Saat 02.29’da Akıncı Üssü’nden bir F-16 uçağı izinsiz kalktı. Saat 02.35’de TBMM bombalandı. Mecliste 32 kişi yaralandı.  02.40’ta darbeciler tarafından “Tekrar emri iletiyorum, toplanan kalabalıklar ateşle dağıtılacak” emri verildi. Saat 03.00’te TRT yeniden yayına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı. Saat 03.14’te TÜRKSAT Tesisleri bombalandı.

Saat 03.20’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak İstanbul’a geldi. Saat 03.24’de TBMM 2. kez bombalandı. Saldırıda 32 kişi yaralandı. Saat 04.29’da Akıncı Üssü’nün elektrikleri kesildi.

Saat 04.42’de İncirlik ve Erzurum meydanlarındaki F-16 uçaklarına, uçak düşürme yetkisiyle kalk emri verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler, oteli ablukaya aldı.

Saat 05.37’de Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, “Ankara nasıl, herkes hayatta nasıl kalabiliyorsa öyle yapsın, Mehmet Türk tedbir al abi, can kaybetmeyin, çatışıyoruz, ölü polis var, Ankara’dan teyit ettim, teslim olun” bilgisi paylaşıldı.

 

“FAALİYET İPTAL Mİ?”

05.47’de Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, “Murat faaliyet iptal mi? İptal komutanım, bir an önce yukarılardan asimetrik bir şeyler yapılmalı, yoksa aşağıda problem büyüyebilir, ayrılıyoruz. Hangi faaliyet, tümü mü? Evet, ayrılın komutanım, yani, evet komutanım faaliyet iptal. Nereye ayrılalım, kaçalım mı? Komutanım hayatta kalın tercih sizin, biz karar vermedik henüz ama lokasyonundan ayrıldık” mesajları paylaşıldı. Saat 05.53’te Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, “Grubu kapatıyorum mesajları silin” mesajı kullanıldı. 06.19’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve otoparkı bombalandı. Bombalama sonucunda, 15 kişi şehit oldu, 7 kişi yaralandı. Saat 06.35’te, “Yurtta Sulh” isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibariyle, “Tiran yurt dışına kaçtı, herkes devam edecek, tüm dostların iş başında olmaları gerekiyor, acilen herkese duyurun, TV’ler sizi etkilemesin.” şeklinde paylaşımda bulunuldu.

Saat 06.40’da darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kontrol eden askerler teslim olmaya başladı.

DÜNDAR ATANDI

06.52’de Başbakan Binali Yıldırım tarafından Genelkurmay Başkanlığına vekaleten 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atamasının yapıldığı açıklandı. Saat 07.31’de Başbakan Binali Yıldırım, Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ı telefon ile aradı ve Akıncı Üssü’nden kalkış olmaması için Akıncı Üssü pistinin bombalanması talimatını verdi. Saat 07.38’de Başbakan Yıldırım Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi’ni telefonla arayarak, “Akıncı Üssü’nden hiçbir uçuşa müsade edilmeyecek, kalkan kollar derhal vurulacak” talimatını verdi. Bu olaydan sonra binlerce gözaltı, binlerce tutuklama, binlerce görevden alınma ve açığa alınmalar yaşandı. Hala da bu devleti komple saran terör örgütü ile mücadele sürüyor.TALİP YÜMSEL – AYKUT SÜLEK / ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir