Sıfır ve ikinci el piyasasındaki artış, vatandaşı isyan ettirdi. Sıfır araçlarda stokçuluğa gidilmesi, ikinci el araçlarda fiyatların yükselmesine sebep olurken, araç piyasasındaki yükselişe ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan denetimleri sıklaştıracaklarını açıkladı. Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri ve İş Takipçileri Odası Başkanı ise denetimler sayesinde fiyatların kısa sürede düşüşe geçeceğini söyledi.

Sıfır araç almaya ekonomik imkanı bulunmayan vatandaşlar, araçların ikinci el fiyatlarını görünce neye uğradıklarını şaşırdı. Bazı internet satış siteleri ve sosyal medyalardan gerçekleştirilen satışlarda fiyatlar sıfır araç fiyatını geçti. Araç piyasasındaki artış ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fiyatlarda oluşan balonu yakından takip ederek, denetimlerin sıklaşacağını duyurdu. Meselenin üzerine gideceklerini ifade eden Erdoğan, yaptığı açıklamada, denetimlerin daha da sıklaştırılarak stokçuluk ve fırsatçılık yapanlara müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar ise Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin denetim kararının doğru bir adım olduğunu vurgulayarak, “Denetimler hem fiyatları düşürecek hem de haksız kazancın önüne geçecek” şeklinde konuştu.

“AYAKÇI KESİM FİYAT YÜKSELTİYOR”

Araç piyasasındaki fiyat artışa ayakçı denilen kesimin neden olduğunu belirten İsmail Çağlar, “İnternet satış sitelerinde arabası olmayan dahi ilan verir durumda. Bu kişiler vergi ödemeden satış yapıyor ve ilan vererek fiyat artışı yapıyor. Nasıl ki esnafımız maliye, oda kaydı ve yetki belgesi olmadan ilan veremiyorsa bunlar da ilan veremesin. Bayilerde de aracın fatura fiyatından fazla fiyat isteme durumu var. Ellerinde araç olmasına rağmen fiyat artırmak için gelen müşteriye araba yok deniliyor. Burada hem devlet hem millet kaybediyor hem de fiyatların artmasına sebep oluyor. Bizim odamıza kayıtlı 6 bin üyemiz var ama 15 bin tane ayakçı dediğimiz kesim var. Özellikle ayakçı kesime karşı önlem alınmalıdır. Denetimler ile bunların önüne geçilebilir” dedi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/fiyatlar-dusecek.jpg “Denetimler haksız kazançların önüne geçecek” 1

“DENETİM SORUNU ÇÖZECEK”

Denetimler sayesinde araç piyasasındaki fahiş fiyat artışının önlenebileceğini dile getiren İsmail Çağlar, “Ben bu konuyla ilgili görüşlerimi sözlü ve yazılı olarak Ticaret Bakanlığı’na aktarmıştım. Denetimlerin sorunu kısa sürece çözeceğini düşünüyorum. Araçların internet üzerinden satışını gerçekleştiren sitelerde satış yapılabilmesi için ruhsat sahibi olunmalıdır ve aynı şey ev içinde geçerlidir. Ev satışı yapılıyorsa tapu sahibi olunsun. Bunların dışındakiler ilan veremesin. Denetim fiyatları düşürecek ve haksız kazancın önüne geçerek denetlemeler sayesinde sorun çok kısa sürede çözülecektir” diyerek sözlerine son verdi. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER