PANDEMİ EKMEĞİ DE VURDU

PANDEMİ EKMEĞİ DE VURDU
09.04.2021
1.174
A+
A-

İLKNUR GENÇ/ ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ Pandemi nedeniyle tüm ürünler zamlanırken, en temel ihtiyaç olan ekmek de, zamlardan nasibini aldı. 200 gram somun ekmeğin fiyatının 1,25 TL’den 1,5 TL’ye çıkmasının ardından açıklama yapan Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, zammı girdilerin artmasına bağladı. Başkan İnce, “Her gıdaya zam geldi, ama ekmek kadar tepki çekmedi” dedi

Pandemi nedeniyle hayat pahallılığı günden güne artarken, en temel ihtiyaç olan ekmek de zamlandı. 200 gram somun ekmeğin fiyatının 1,25 TL’den 1,5 TL’ye çıkmasının ardından gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ekmeğe gelen zammın nedeninin un ve maya fiyatlarındaki artış olduğunu belirten Başkan İnce, “Pandemi her sektörü olumsuz yönde etkiledi.  Pandemi döneminde olmamız bile ekmeğin fiyatını arttırmak için bir etken. Çünkü kullanılan eldiven, maske ve bone ihtiyacının artmasıyla birlikte fiyatlar da zamlandı” dedi. Başkan İnce, “Pandemiden önceki senelerde aldığımız 5 koli eldiven bize yeterken, şimdi bu sayı 35’lere çıktı. Hijyene önem veriyoruz, kullanılan eldivenlerin bile fiyatı arttı, ekmek nasıl artmasın” dedi.

GİRDİLER UN VE MAYADAN İBARET DEĞİL

“Ekmeğin ana maddesi olan un ve maya zamlandı. Ancak, tek girdi de bu değil” diyen Başkan İnce, “Doğalgaz, akaryakıt, elektrik, su da işin içine girince, bizim 38 kalem girdimiz oluyor. 100’lü bir paket eldivenin fiyatı 2019’un sonlarında 11 TL iken şimdi 55 TL. Ekmeğe zam gelmesinin birden fazla sebebi var” dedi.

“KONUŞULANLAR KOMİK”

İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “Çıkmazdayız, bir kısır döngüdeyiz. Konuştuklarımızın hepsi havada kalıyor. Girdi maliyetlerindeki bir neden de kullandığımız ürünlerin kalitesi. Ben aileme yedirmediğim şeyi halkıma asla yedirmem. Halk gözünü açsın, bunun farkına varsın. Türkiye’de sadece ekmek değil, her şey pahalı. Biraz da onları konuşmalıyız. Şu anda ekmek üzerinden dönen konuşmalar komik.”

EKMEK ÜZERİNDEN SİYASET

Halkı ekmek ile kandıran bir kesimin olduğuna dikkat çeken Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “2020 yılı mart ayında 6,5 TL olan salçanın kilosu şu an 20 Liraya dayandı. 2019 yılının ağustos ayında beş litrelik ayçiçek yağının fiyatı 38 Lira iken, şimdi fiyat neredeyse iki katına çıktı. Bunu kimse bu kadar konuşmadı. Ancak, ekmek 1,25 TL’den 1,5 TL’ye çıktı diye yer yerinden oynadı. Unun bir çuvalı 150 lira civarında, mayanın kilosu neredeyse iki kat artarak 105 lira oldu. Bir mahallede satılan ekmek 1 TL’yken diğer mahallede 1,5 TL ise bu işte bir hile vardır. Kullanılan malzemenin kalitesi düşüktür. Biz kaliteli ürünler kullanmaya özen gösteriyoruz” şeklinde konuştu.  

“ASKIDAKİ EKMEĞE MUHTAÇ EDEN KİM?”

 Askıda ekmek uygulaması hakkında da açıklamalarda bulunan İnce, “Beni askıdaki ekmeği almaya muhtaç eden sistem olmamalı, bu yüzden de ben buna karşıyım” diyerek, “Bu duruma üzülüyorum. Halkın bunu sorgulaması gerekir. Halkımız buna muhtaç olmamalı. Herkes bu soruyu kendine sorsun, beni o askıdaki ekmeğe muhtaç eden kim?” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.