CUMA PAZARI’NA ÇAĞDAŞ PROJE

02.07.2020
1.726
A+
A-

Muratpaşa ilçesinde yıllardır halka hizmet veren ama hijyen açısından kanayan bir sorun haline gelen Cuma Pazarı corona virüs nedeniyle bir süredir kapalıydı. Pazar yerlerinin normal hizmet vermesine karşın Cuma Pazarı bir türlü açılmadı. Antalya’nın en yüksek nüfusuna sahip olan Muratpaşa ilçesinin daha doğrusu Antalya kentinin tam göbeğinde olan bu pazar yerinin kapalı olması ilçe halkını zora soktu. Yıllardır ilçe insanına hizmet veren bu pazarın kapalı tutulması nedeniyle bazı vatandaşlar pazarı neden kapalı kaldığını öğrenmek istiyorlardı. Ben de yıllardır bu ilçede yaşadığımdan dolayı her gittiğim yerde bu sitemi duymaya başladım. O kadar çok soran oldu ki, soluğu Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz’ün yanında aldım.

DÜNYA KENTİNE ÇAĞDAŞ PAZAR PROJESİ

Konuyu Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz ile konuyu konuştuk. Öz, Avrupa’da gezdiği beğendiği ülkelerin Pazar yerlerini heyecanla anlatmaya başladı. Moskova’dan Hollanda’ya, Hollanda’dan Almanya’ya birçok ülkeden örnekler sunarak Cuma Pazar yeri için de böyle bir çağdaş projeleri olduğunu anlatıyordu. O anlatırken ben hayranlıkla bu güzel projenin heyecanına kaptırdım kendimi. Öz, “Cuma Pazarı Antalya’ya hangi ilçeden gelinirse gelinsin en kolay ulaşılacak bir yerde. Gerek halkın meyve ve sebze ihtiyacını karşılamak, gerekse bu pazarı çağdaş bir şekilde revize ederek kültürel değerlerimizi anlatan tanıtan turistik bir hale getirmek istiyoruz. Plan hazır. Muratpaşa Belediye Başkanımıza projemizi sunacağız’’ dedi.

BELEDEYEDEN TEK KURUŞ ÇIKMAYACAK

Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya ilimiz hızla çağımıza uygun birçok kapalı Pazar alanlarına kavuştu. Biz sancılı olan Cuma Pazarı’nın çevresini peyzajla donatarak yerleri parke taşlarıyla döşemek, oturma ve dinlenme alanları yapmak istiyoruz. Bugüne kadar orada hizmet veren esnafla kol kola vererek iş yerlerini elden geçirerek daha kullanışlı hale getirmek, turistler için stant ve tezgahlar oluşturacağız. Turist pazara otobüsleriyle gelecek şekilde projelendirdik. Tüm yapacaklarımızı belediyeye kuruş harcatmadan biz finalse edeceğiz. Ayrıca Pazar tezgahlarını küçülteceğiz ve bu projeyi 2 sokağa taşıyacağız.’’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı tanırım bilirim. Çağdaş ve uyumlu bir insan özellikle halkının çıkarı söz konusu olduğunda asla gözünü budaktan esirgemez. Asla halk için ne siyasi endişesi vardır, ne de kişisel çıkarı. Böyle bir projeye sıcak bakacağını Öz’e anlattım. Bu arada yurt dışında gördüklerimi de şöyle aktardım; 10 yıl önceydi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti organizasyonu ile Almanya’nın Nünberg şehrine gitmiştim. İlk gezi turumuzda tarihi yapılara oldu. Yeşil park ve ormanlarla çevrili kent meydanına götürdüler. Güzel ve şirin bir kent alanı.  Birkaç gün sonra yine aynı yere gittiğimizde bu kent meydanının bir Pazar yeri haline dönüştüğünü gördük. Bir yandan meyve ve sebze tezgâhları bir başka yönde de kentin ve ülkenin kültürel yapısını anlatan hediyelik eşyalar satılıyordu. Tezgâhtan üzüm alarak bu güzel pazarı gezip hatıra resimler çektirdik.

Bundan 4 yıl önce Moskova ziyaretimde de Kızıl Meydan, diğer adı ile Özgürlük Meydanı’nı gezdim. Bu meydan yılın 12 ayı milyonlarca turisti ağırlar. Metrodan hemen çıkışta sağda sizi meydandan çıkıp protokol caddesine bağlayan özgürlük anıtının önü tamamen turistik Pazar yeri.

Ben bunları anlatırken neden Cuma pazarı da uluslararası güzel Pazar yerlerden biri olmasın.

Antalya’ya, Muratpaşa’ya yakışmaz mı?

Hijyen, çağdaş modern Cuma pazarı bölge halkını mutlu etmez mi?

Başkan Uysal Cuma pazarıyla bu kente bir imzanız yakışır.

Haydi hayırlısı…

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.