DAMAT VE DUDAK UÇUKLATAN RAKAMLAR !..

11.02.2020
350
A+
A-

Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili işletme ihalesinin iptali ile ilgili tartışmalar her geçen biraz daha gün alevleniyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Yargıya güvenimiz tam” açıklamasını yaparken, sahil projesinin yapımı sırasındaki harcamalar tartışmaların seyrini değiştirdi. 

Büyükşehir Belediyesi’nin ihalenin iptal kararı için İdare Mahkemesi’nin verdiği ancak kesin hüküm olmayan durdurma kararına güvenen torpilli Damat Ender Alkoçlar ise kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerini sürdürüyor. AKP yandaşı Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar, Antalya’yı, Büyükşehir Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten sonra Başkan Böcek’e basın toplantısında sorular yönelten Antalyalı gazeteci Ebru Küçükaydın’a da tehditler yağdırmaya devam ediyor, hızını alamayıp suç duyurusunda bulunuyor. Öyle bir süreci yaşıyoruz ki gazetecilerin soru sorması bile yasak. Ne oldu basın özgürlüğü, ileri demokrasi ?..

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Sahili işletme ihalesi için kararı elbette yargı verecek. Büyükşehir’in kamu yararı olmadığı gibi kamunun zarara uğratıldığı gerekçesi doğal olarak önemli bir avantaj. Bunun yanında eski yönetimce ihale dosyasının Damat Alkoçlar’a 28 yıllığına Konyaaltı sahilinin işletmesinin adeta peşkeş çekilircesine verilmesini sağlayacak şekilde hazırlanmış olması da  dikkat çekici.

Kim ne derse desin Damat Ender Alkoçlar da günümüzde iktidardan imtiyazlı kişilerin başında geliyor. Çünkü Antalya’da benzeri işletmeler için en çok 10 yıl işletme ya da tahsis hakkı verilirken, Damat Alkoçlar’a Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinin işletme hakkı tam 28 yıl olarak verilmiş. Yani imtiyazın da imtiyazı tanınmış bu meşhur ihale ile..

Olayın bir başka çarpıcı yönü ise Konyaaltı sahili projesindeki imalatlar için harcanan dudak uçuklatan rakamlar. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, önceki günkü basın toplantısında 129 milyon lira olarak planlanan sahil projesinin nasıl oluyor da 254 milyon liraya tamamlandığını çok çarpıcı örneklerle açıkladı.

Başkan Böcek, “20 Ocak 2020’de ihaleyi iptal ederek ranta dur dedik” diyor.  Antalya’nın geleceğinin ipotek altına alındığını öne süren Böcek, ” Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenmiş bu ihale ile. Damat Alkoçlar ile bu ihaleyi adrese teslim verenler bunun için büyük telaş içindeler” şeklinde konuşuyor. Böcek, sözlerini “Antalya halkı bu peşkeşe, bu ranta, talana 31 Mart yerel seçimlerinde sandıkta gerekli cevabı verdi” şeklinde sürdürüyor.

Konyaaltı’nda AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde Belediye şirketleri ANTEPE’ye yaptırılan imalatlar için harcanan para gerçekten çok yüksek, ürkütücü. Başkan Böcek, bunun için de Büyükşehir Belediyesi’nde bir ‘İsraf Köşesi’ oluşturarak, ilgilennler için fiyatları karşılaştırma olanağını yaratmış. Sizin de fikir sahibi olmanız için Konyaaltı Sahili’ndeki bazı imalatlar için harcanan paraları ve onların 2020 yılı fiyatlarını paylaşmak istiyorum..

İşte İsraf Köşesi’nden bazı örnekler : Tanesi 2020 birim fiyatlarıyla 53 lira olan dubanın her birinin yapımı için bin 50 lira ödemişler, bizim paramızla bin 750 tane yaptırıp, 1 milyon 838 lirayı sokağa atmışlar..

Bir adedi 2020 birim fiyatlarına göre 9 bin 440 lira olan bitki heykelinin her biri için 80 bir 240 lira ödeme yapılmış, 4 bitki heykeli için Antalyalıların 330 bin 960 lirası yandaş firmaya ödenmiş. Tanesi 534 lira olan bankların her biri için tam 12 bin 272 lira harcanmış. Sonuç olarak Konyaaltı Sahili’nde akıl almaz işler yapılmış.

Rekabet koşulları, kamu yararı  düşünülmeksizin ihale gerçekleştirilmiş, Antalya’nın geleceği Damat Alkoçlar’a para kazandırmak adına 28 yıllığına ipotek altına alınmış. Şeffaf, hesap verilebilir belediye anlayışı yok sayılarak, Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahili resmen Damat Alkoçlar’a peşkeş çekilmiş. Şimdi de peşkeş çekenler ise peşkeşten nasibini alanlar pişkinlikle haklı olduklarını savunmaya, kamuoyunu yanıltmaya, mağdur edebiyatı yapmaya kalkışıyorlar..

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.