HAKSIZ REKABETE İSYAN

HAKSIZ REKABETE İSYAN
05.04.2021
947
A+
A-

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER Pandemiden dolayı hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı zincir mağazaların açık olduğunu ancak küçük esnafın dükkanları kapatmak zorunda kaldığını söyleyen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Zincir marketler 365 gün iş yapıyor. Ancak esnaf sokağa çıkma yasağında dükkanını kapatmak zorunda kalıyor. Zincir market nasıl hafta sonu iş yapıyorsa esnafta iş yapmalı. Zincir marketler esnafın ekmeği ile oynuyor. Haksız rekabetten dolayı esnaf batıyor” dedi

Yıllardır zincir marketlerle mücadele eden esnafın beli pandemi ile birlikte iyice büküldü. Zincir marketler, yiyecekten, ev malzemelerine, okul ihtiyaçlarından, elektronik eşyalara varana kadar büyük bir yelpaze ile satış yaparken, zincir marketlerle baş edemeyen esnaf ise batıyor. Sokağa çıkma yasağında bile iş yapan, her mahallede en az 3 tane zincir market bulunurken, esnafın sayısı ise her geçen gün azalıyor. Esnafın sokağa çıkma yasağında dükkanını kapattığını ancak zincir marketlerin 365 gün iş yaptığını söyleyen Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, adaletsizliğe vurgu yaptı. Gazipaşa’dan, Kaş’a varana kadar Antalya’nın birçok ilinde bulunan esnafı ziyaret ettiğini söyleyen Başkan Dere, görüştüğü bütün esnafın zincir marketlerden yakındığını ve batmak üzere olduklarını söyledi. Zincir marketlerin her ürünü sattığını ve buna düzenleme gelmesi gerektiğini söyleyen Başkan Adlıhan Dere, “Yaklaşık bir aydır Antalya ve ilçelerinde bulunan esnafların hepsini gezdim. Hepsi ayını şeyi söylüyor. Esnaf sokağa çıkma yasağında dükkanını kapatırken, zincir marketler 365 gün açık. Açık oldukları yetmiyormuş gibi her alandan ürün satıyorlar. Her konuştuğum esnaf aynı şeyden şikayetçi. Biz bunları yetkililere de bildirdik. Haksız bir rekabet var ve esnaf artık bununla baş etmekte güçlük çekiyor. Zincir marketler esnafın ekmeğiyle oynuyor. Esnaf artık para kazanamıyor. Haksız rekabetten dolayı küçük esnaf batıyor” ifadelerine yer verdi.

KREDİLER ERTELENSİN

Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak ise “Biliyoruz bu durum olağanüstü bir durum. 83 milyon bir olup topyekün mücadele etmeliyiz. Ancak; alınan önlemlerde küçük esnaf çok büyük sıkıntı yaşadı. Görünen o ki yaşamaya devam edecek” dedi. Esnafın, devletin sağladığı 25 bin artı 25 bin lira pandemi kredisi, kira desteği, gelir kaybı desteği ve Halkbank kredilerinin ertelenmesi ile biraz olsun nefes aldığını kaydeden Bayrak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ancak geldiğimiz noktada, son açıklanan tedbirlere baktığımızda; olan yine küçük esnafa olacak gibi. Bilindiği gibi “hafta sonu” dediğimiz cumartesi- pazar günleri, bazı aylarda 8, bazı aylarda 10 gün olarak gerçekleşir. Yani ayın üçte biri küçük esnaf kapalı. Lakin; kira aynı, masraf aynı ama kazanç aynı değil. Buna küçük esnafın temel müşteri kitlesini oluşturan dar ve orta gelirli ailelerin son bir yılda yaşadığı gelir kaybını da eklediğinizde tablo daha da kararıyor.”

3 HARFLİLER 365 GÜN

Gelir Kaybı Desteği’nin, hafta sonu kısıtlamaları boyunca esnafa verilmeye devam etmesi gerektiğini belirten Başkan Mehmet Bayrak, “Biz esnafın kepengi kapalıyken 3 harfli marketler 365 gün açık. Virüs sadece küçük esnaftan mı bulaşıyor? Ya hafta sonları “3 harfli” marketler de dahil tamamen kapatılsın, ya da 3 harfli marketlerin gıda ve temizlik malzemesi dışında ürün satması yasaklansın. Haksız rekabete dur denilmesini İstiyoruz. Salgın süresince kira stopajlarından esnafların muaf tutulması ve salgın süresince vergi ve SGK yapılandırma taksitlerinin ertelenmesi, zor günler yaşayan esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacaktır” diye konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.