SÜT ÜRETİCİSİ SIKINTILI

ATB Yönetim Kurulu ve 4. Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Simav, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle üreticilerin sektörden çekildiğini belirterek, süt üretimindeki çekilmenin, hayvancılık sektörüne de yansıyacağını vurguladı.


 

Antalya Ticaret Borsası(ATB) Yönetim Kurulu ve 4. Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Simav, süt sektöründe yaşanan sıkıntılara değindi. Türkiye’de süt fiyatları belirlenirken, Avrupa’nın dikkate alındığını vurgulayan Hüseyin Simav, Avrupa’da girdi maliyetlerini azaltan coğrafi özellikler bulunduğunu bildirdi. Sıkıntılı olan süt sektörüne 30 aydan sonra ilk kez Ocak ayında cüzzi bir fiyat artışı yapıldığına değinen Simav, süte aylar sonra yapılan cüzzi fiyat artışının, sütteki sıkıntının çözülmesinin ilacı olmadığını söyledi.

“İŞLETMELER ÇEKİLİYOR”

Üreticilerin yavaş yavaş sektörü bıraktığına dikkati çeken Antalya Ticaret Borsası(ATB) Yönetim Kurulu ve 4. Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Simav, girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasının, üreticilerin süt sektörünü bırakmasına neden olduğunu açıkladı. Küçük işletmelerin süt üretiminden çekilmeye başladığını bildiren Simav, “Büyük işletmelerde çekiliyor. Tamamen hazıra bağlıyız” dedi.

ÜRETİMDE İŞTAHSIZLIK

Süt üretiminde iştahsızlık olduğunu belirten Hüseyin Simav, “Süt üretiminde artış gözlenmesi gereken bir dönemde, süt verileri yerinde sayıyor. İlkbahar, üretimin mevsimsel olarak arttığı bir dönem. Ama şuanda o artış çok fazla gözlenemiyor. Sanayicinin ağır alması ve ödemeleri geç yapması, üreticinin üretimden çekilmesine neden oluyor” diye konuştu.

İTHALATA DÖNÜK PİYASA

Sütteki durumun, ete de yansıyacağını bildiren Simav, “Damızlık ve et teminini doğal yolla yapacak olan hayvanların kesime gitmesi sonucu süt üretiminin düşmesi, ister istemez et sıkıntısını da meydana getiriyor. Sütteki durum et üretimini de yavaş yavaş geriletecek. Böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda etteki kriz tamamen artacak. İthalata dönük bir piyasa oluşmaya başlayacak” dedi.

Tülin KORKUTELMALIOĞLU 

SÜT ÜRETİCİSİ SIKINTILI Haberine Yorum Yapınız