"BİR ÇUVAL BUĞDAY VERMEYENLERE, BEN BORÇ PARA VERDİM"

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve iş adamı Ali Bıdı, sağlıklı yaşamın sırlarını anlatacağı konferans salonuna bisikleti ile geldi. Konferansta, ibret dolu hayat hikayesini yerli ve yabancı konuklara anlatan İş adamı Bıdı, büyük alkış aldı.


ANFAŞ-Antalya Fuarcılık AŞ. ev sahipliğinde gerçekleştirilen‘Hestourex Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongre ve Fuarı’ kapsamında, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı,“Spor ve Sağlık Yaşam” konulu bir konferans verdi. Antalya Expo Fuar Merkezi’nde, Manolya salonunda düzenlenen konferansa çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, konferans salonuna bisikleti ile gelerek, sağlıklı yaşamın sırlarınıanlattı.

“AÇ YATTIM”

Sağlıklı yaşam sırlarından önce, ibret dolu hayat hikayesini anlatan işadamı Ali Bıdı, yerli ve yabancı konuklardan büyük alkış aldı. Bıdı, “Antalya’ya 75 kilometre uzaklıktaki Garipçe köyünde, garip olarak dünyaya geldim. Bu dünyaya garip geldim, garip gitmeyeceğim diye kendime sözler verdim. Çok okumak istedim. Ancak fakirdik. Hiçbir zaman fakir olduğumuz için babamı suçlamadım, kaderdedim. 12 yaşında ilk ustamın yanında çırak olarak başladım. Haftada 2,5 lira kazanıyordum.  Çok kötü günlerim oldu. Aç yattım, ama su boldu, çünkü yanımızdan dere akıyordu. Suya para vermiyorduk” dedi.

“ZATÜRRE OLDUM”

Kötü yaşam koşullarında hastalandığını anlatan Ali Bıdı, “Zatürreye yakalandım. Ustam beni köye geri gönderdi. Gelen giden bana ‘Allah çektirmesin, ömrü kısa’ diyorlardı. Anam gizli gizli ağlıyordu. Anacağım hiç üzülme, ben ölmeyeceğim. Bize bir çuval buğdayı borç vermeyen bu ağalara, bir gün ben borç vereceğim. Köyümün en zengini ben olacağım” dedim. Yıllar sonra anam itiraf etti. “Oğlum travma geçiriyor. Oğlum hayal görüyor. Herhalde öbür Dünya’ya gidecek demiş.”

“BORÇ PARA VERDİM”

Almanya’da işçi olarak,gece gündüz çalıştığı hayatından da örnekler  verenANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Almanya’da gündüzleri çalıştım. Geceleri ise meslek okuluna gittim. Her 1 markı biriktirdim. 1 mark, 1 mark kenara koydum. Kendime söz verdiğim gibi köyün en zengini olacaktım. O bize borç vermeyen ağaya da, ben borç vereceğim diye hedef koydum. Almanya’dan geldim. Kendi işimi kurdum. Alman firmalarının Türkiye temsilciliğini aldım. Türkiye’ye yeni bir teknoloji getirdim. İşlerimi büyüttüm, bize bir çuval buğday vermeyen ağaya, ben borç vara verdim” diye konuştu.

“SAĞLIKLI YAŞAM”

Köyün en zengini olma azmi ile çok çalışırken bir yandan da sağlık sorunları ile mücadele ettiğini belirten Bıdı, sağlık sorunu yaşarken tedavisi için  bir iğne ve bir tek hap kullanmadığını bildirdi. Sağlıklı yaşam için kolları sıvadığını bildiren Bıdı, araştırmalar yaparak önce hayatından hayvansal ürünleri çıkarttığını, bamyayı dahi çiğ tükettiğini, fırına giren hiçbir ürünü ağzına koymadığını söyledi. Et yemeyi kestikten sonra sağlığına kavuştuğunu dile getiren Bıdı, daha sonra da süt ürünlerini de hayatından çıkarttığını bildirdi.

“SPOR MUTLULUKTUR”

Sağlığın çok güzel bir şey olduğunu belirten Ali Bıdı,  “Yurt dışı gezileri ve araştırmalarımın sonucunda sağlıksız beslendiğimizi ve yediğimizi yakamadığımızın farkını vardım. Spor yapmaya önem verdim. Sporun insanlara mutluluk verdiğini keşfettim” dedi. Spora olan ilgisini büyük bir heyecanla konuklara anlatan Ali Bıdı, Türkiye Triatlon Şampiyonasına nasıl katıldığını ve nasıl Türkiye şampiyonu olduğunu da konuklarla paylaştı.

Tülin KORKUTELMALIOĞLU