"MS tanısı koymak zor"

Özel Yaşam Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Özkan, MS hastalığının ortaya çıkış şeklinin çok farklı olduğunu söyleyerek, "Tanı koymak zordur" dedi.


 

Özel Yaşam Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Özkan, MS hastalığı ve tedavileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. MS hastalığının dünyada en çok araştırma yapılan hastalık olduğuna dikkat çeken Özkan, nereden kaynaklandığının hala bilinmediğini belirtti. Özkan, “MS bir sistem hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin deforme olmasından kaynaklanan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi normal yapısını kaybediyor” dedi. MS hastalığının 20-40 yaş arasında daha yoğun yaşandığının altını çizen Dr. Özkan, bayanlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla yaşandığını kaydetti.

‘TANI KOYMAK ZOR’

Türkiye’de 35- 45 bin civarında MS hastasının olduğunu ifade eden Özkan, “Hastalığın seyri her safhada farklıdır. MS’in farklı alt grupları vardır. Onun için tek taraflı hastalık olarak tanımlamak zordur. Ortaya çıkış şekli de çok farklıdır. Tanı koymak biraz da bunun için zordur. Son zamanlarda MR’ın gelişmesi ya da omurilikten alınan suyun daha iyi tahlil edilmesi ile birlikte tanı koymak daha kolaydır” diye konuştu. MS hastalığının her türlü beyinle ilgili şikayette ortaya çıkabileceğini söyleyen Dr. Özkan, en fazla görmeyle ilgili sıkıntıların olduğunu belirtti.  Özkan, “Ağızda kayma, vücudunun herhangi bir yerinde uyuşma, güçsüzlük, denge kaybı ve idrar kaçırma gibi farklı bulgularla ortaya çıkar” dedi.

‘GENETİK ÖZELLİĞİ VAR’

Özkan, MS hastalığının tanısı için mutlaka nöroloji uzmanlarının görmesi ve değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek, MS’in nereden kaynaklandığının kesin  olmadığını ve ellerinde farklı sonuçların olduğunu vurguladı. Dr. Özkan, “En önemlisi de genetik özelliği var. Bazı hastalarda bunun üzerine binen çevresel faktörler de oluyor. Çevresel faktörlerdenden toksinler, iklimden kaynaklı yani sıcak ülkelerde daha fazla görülüyor. Kanıtlanan en önemli özelliği ise D vitamini eksikliğidir. Multifaktör denilen birçok özellik var ve bunun sonucunda ortaya çıkan birçok hastalık var” diye konuştu. 

‘2 TÜR TEDAVİ VAR’

MS hastalığının 2 tür tedavisi olduğundan bahseden Özkan, birinci tedavinin ataklarda kullanılan tedavi olduğunu söyledi. Bu tedavinin de hastanın hastaneye yatması ve serum tedavisi alması gerektiğini ifade eden Dr. Özkan, “Diğer tedavi de koruyucu yani önleyici tedavilerdir. MS tanısı konduktan sonra eğer tekrarlamasını engellemek gerekiyorsa, bunun için kullanılan form programları var. Artık bu giderek gelişiyor. Her gün enjeksiyon tedavisi kullanılıyordu, şimdi tablete geçildi. Aylık serum tedavileri de yapılıyor ve yükleme yapılarak atak ortadan kaldırılıyor. Bu hastalık kronik olduğu için hastalığın ortaya çıkardığı komplikasyonları ortadan kaldırmak için nörolojik şikayetler için farklı tedaviler var” dedi.

‘TEDAVİ FORMA GÖRE DEĞİŞİYOR’

Kesin tedavi yöntemlerinin hastalığın formuna göre değiştiğini belirten Özkan, Yüzde 60-70’inin ataklarla geçen bir hastalık olduğunu kaydetti. Yaklaşık yüzde 10 gibi hastada primer progresif form denilen bir form olduğuna dikkat çeken Dr. Özkan, bu tedavinin yanıtının iyi olmadığını vurguladı. Özkan, “Bir süre sonra hasta bağımlı ve yatalak hale gelebilir. Yani hastalığın formuna göre değişiyor. Hastalık çok ilerlemeden yakalamışsak eğer tedavi seçenekleri var. Bu hastalık öldürmüyor, ama bu hastalığa bağlı yatalak veya bağımlı olduğu zaman solunum sistemi bir süre sonra bozuluyor ve hastayı kaybediyoruz” şeklinde konuştu.

‘GENÇLERDE ÖLÜM YÜKSEK’

MS hastalığında ölümlerin nadir yaşandığına dikkat çeken Özkan, gençlerde olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Antalya’nın çok riskli bir bölge olduğunu dile getiren Özkan, “Eğer MS tanısı varsa sıcak bir kent olduğu için MS atakları daha sık görülür. Özellikle bu hastaların yazın güneşe çıkmamaları, hamam, sauna gibi sıcak ortamlara da girmemeleri gerekiyor” diye konuştu. MS hastası olan kişilerin sigara içmemeleri ve aşırı tuzlu beslenmemelerigerektiğini belirterek, bunlar olduğu takdirde hastalığın hızlanmasına yol açıldığını kaydetti. Ceren KAYA

 

 

 

 

"MS tanısı koymak zor" Haberine Yorum Yapınız