GÜLE GÜLE ALİ BABA

GÜLE GÜLE ALİ BABA


Ali Abiyi 1988 yılında gazetecilikte ustam değerli ağabeyim Mustafa Nuri Aloğlu sayesinde tanımıştım. Uzun yıllar yurt dışında çalışmış, birikimi ile o dönem Dedeman Oteli’nin yanında (Aqupark’ın bulunduğu alan) butik bir pansiyonu vardı. Ali abi o zamanlar bir yandan eşi ile birlikte Özgür Pansiyonu işletirken, diğer yandan da kızları ve köpeği Efe ile zaman geçiriyordu. Aysin hanım bir süre devrimci olduğu için cezaevinde yatmış, sıkı bir sosyalistti. Ali abinin kaderi de tam bu pansiyonda değişti. Dedeman Oteli Aqupark yapmak için Ali abinin pansiyonunu yutunca, eski model Volksvagen otomobili ile kalakalmıştı. Ticari faaliyetlerini burada bırakan Ali abi kısıtlı ekonomik durumuna rağmen, inanılmaz bir çevre ve Antalya sevdasını harekete geçirdi. Ama ne sevda. Belki sırasını karıştırabilirim ama ilk etapta aklıma gelen SHP İl Sekreterliği, TÜKODER Genel Başkan Yardımcılığı, TÜKODER Antalya Temsilciliği, KİRADER Genel Başkanlığı, DSP Kepez Belediye Başkan Adaylığı, Genç Parti ve DSP İl Başkanlığı yapmıştı. Son olarak da Taş Ocakları İle Mücadele Platformu Sözcülüğü yapıyordu.

Antalyalıya belki de tüketicinin nasıl hakları olduğunu o öğretti. Yerel televizyonlarda programlar yaptı. Kiracıları ev sahiplerinin zulmünden korudu. Ali abi çalışkanlığını ve duyarlılığının yanı sıra yaptığı işlerde nasıl kamuoyu oluşturacağınıiyi biliyordu.

Emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Büyüknohutçu, DSP’den Kepez Belediye Başkan Adayı oldu. DSP’nin patlama yaptığı 1999 seçimlerinde Ali Abi adaydı. Herkes binlerce afiş bastırıp asarken Ali abi emekli maaşı ile birkaç yüz tane afiş bastırmış, ama bunların arkasına kontrplak yerleştirerek çevre kirliliğini engellemişti. Seçimleri az farkla 2. olarak tamamlasa da hala masa başında kaybettiği iddia edilir. Ancak Ali abi ona da takılmadan seçimin ardından tek tek dolaşarak afişlerini toplamıştı. Sonrasında Muratpaşa Belediye Başkanı seçilen Süleyman Evcilmen tarafından dönemin Adalya Vakfı’na Genel Müdür yapılmak istenmiş, ancak orada eski dönemden kalma çok şaibe olduğu gerekçesiyle çok ihtiyacı olmasına rağmen reddetmişti.

Ali abinin cebi değil, ancak gönlü çok zengindi. Bir keresinde bir organizasyon yapmış, Antalya’ya tren istiyoruz diye yollara çıkmış, kent konseyi ve muhtarları Burdur’dan bir trene bindirerek Ankara’ya götürmüştü. İki günün her anını dönemin Sosyal Hizmetler Müdürü Yücel Yapıcı ve gazeteci Ali Buldu kardeşimle birlikte geçirmiştik. Organizasyonda onunla ilgisi olmasa da birçok aksaklık olmuştu. Dönüşte 2 gün beraber gezdiğimiz Ali abinin aleyhine Fiyasko Treni diye haber yazmıştım. Beni aradı, “Abim ne yaptın?” dedi. Bende, “Abi haberde yalan var mı?” dedim. “Yok” dedi. Durdu ve “Bari TÜKODER’i küçük yazsaydın” dedi. Bende, “İyi de abi kısaltma ne yapayım” deyince, “Sende haklısın” deyip teli kapatmıştı.

Aradan yıllar geçti. Ali Abi en büyük hayalini gerçekleştirmiş ve Finike Alacadağ Bölgesi Kızılcık Yaylası’nda çok sevdiği eşi ile bir dağ evinde yaşıyordu. Bu her insan için dingin bir hayat gibi gözükse de Ali abi için durum farklıydı. Bu kez bölgedeki taş ocakları ile mücadele başlamıştı. Yazılı ve görsel medyanın yanı sıra konuyu sık sık sosyal medyaya da taşıyordu. Bununla kalmayan Büyüknohutçu, aynı zamanda konuyu yargıya da intikal ettirdi. Ali Baba’nın çiftliğinde bal üreten bu güzel insanın hayatına maalesef kıydılar ve eşi ile birlikte katlettiler. Gazeteci arkadaşım Ramazan Kalkan’dan olayı duyunca şok oldum ve gazeteye gelip sayfaları değiştirdim. Biz baskıya girerken daha katili bulunmamıştı. Ama bulununcaya kadar takipçisi olacağız. Ali abinin kızlarına çok bir mal varlığı bıraktığını sanmıyorum ama kızlarına harika bir isim, bize ise kentlilik bilinci ile hoş bir seda bırakarak gitti. Güle güle Ali abi…

Esen kalın…

GÜLE GÜLE ALİ BABA Haberine Yorum Yapınız

  • Okuyucu : reyhan
  • Yorum : Bizim ülkemizde iyi yürekli insanlara yer yok cok iyi insandı allah ramet eylesin nurlar icinde uyusunlar ben genc bartıde tanıdım ali abiyi orda caycılık yaptım