TEBRİKLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

02.07.2020
1.670
A+
A-

Korona virüs ile hayatımız resmen yeniden şekillendi. Mart ayında ülkemizde ilk vaka görüldüğünden beri yetkililer önlemler almaya başladı. Her şey iyi giderken 1 Haziran itibari ile tüm ülkede yeni normalleşme adımları atıldı. Hal böyle olunca ülkede maalesef herkes virüs bitmiş gibi rahatladı. Maske takmak unutuldu, AVM’ler doldu taştı, sahillerde adım atılacak yer kalmadı. Hayat bir anda normale döndü. Resmen virüsü unuttuk eskisi halimize döndük.

İnsanlar rahatlamış olabilir ancak yetkililerin de rahatlaması şaşkınlık verici. Korona başladığından beri otobüse binmemiştim. Geçtiğimiz günlerde otobüse binmem gerekti. Kültür Mahallesi’nden VF 01’e bindiğimde gözüme çarpan ilk şey şoförün taktığı maske oldu. Şoför bey maske ile sadece ağzını kapatmış burnu ise dışarıdaydı. Herhalde bu virüs sadece ağızdan bulaşıyor. Otobüse ilk bindiğimde gayet sakindi. Ancak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu durağa vardığımızda otobüs bir anda tıka basa doldu. Buna rağmen otobüs şoför hala yolcu almaya devam etti. Bunun yanı sıra otobüse binerken maske takanlar içeride nefes alamadığı için maskelerini çıkarıyorlardı. Onlarda kendilerince haklı. Çünkü içerisi tıka basa dolu, hava sıcak ve insanlar nefes almakta zorluk çekiyorlardı. Maskeyi umursayan var mı ondan da şüpheliyim. Bunun üzerine şoför beye artık yolcu almaması gerektiğini söyledim. Şoför çok sakin bir ses tonu ile “Abla 60 kişi alma hakkımız var” dedi.

Bu beni daha çok şaşırttı. Şoföre kızmadım çünkü Büyükşehir Belediyesi ne o şoförün sağlığını, ne de Antalya halkının sağlığını düşünmeyerek, 60 kişi alınması talimatı vermişti. Anladığım kadarıyla Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı yetkilileri korona virüs başladığında azaltılan seferleri düzeltmeyi unutmuşlar. İnsanlar hala 45 dakika otobüs bekliyor, hala korona virüs başlamadan önceki ki gibi tıklım tıkış yolculuk yapıyorlar. Antalya ulaşımının ne kadar boş verildiğini anladım. Çünkü o şoföre 60 kişi talimatı verilmişti. Ben şunu merak ediyorum. 60 kişi alınacak diyen Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı yetkilileri 60 kişi ile bu sıcakta, virüsün cirit arttığı otobüslerde hiç seyahat ettiler mi?

Ya biz bu virüsü çok abartıyoruz, ya da yetkililer, yetkilerini unutup özel araçlarında keyif yapmanın peşinde. Eğer yetkililer virüsü unutmuşsa biz hatırlatalım, korona virüs ülkede hala bitmedi. Rahatlamasınlar. Vakalar yükselmeye devam ediyor.

Antalya sırf turizm için feda edilirken, Büyükşehir Belediyesi’nin de buna çanak tutması, bu fedaya destek verir gibi ulaşıma bu kadar duyarsız kalması şaşkınlık veriyor. Sesini duyuramayan ve o halktan biri olarak Büyükşehir Belediyesi yetkililerini çözüm bulması için uyarmak isterim. Onlar yaptı siz yapmayın.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.